500 el bombası gücünde patlayıcı

500 el bombası gücünde patlayıcı
500 el bombası gücünde patlayıcı

PKK operasyonunda gözaltına alınan bir kişinin ifadeleri üzerine yapılan aramalar sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı, bazı yollar trafiğe kapatıldı. Fotoğraflar: UĞUR CAN/DHA

Zeytinburnu'ndaki Kozlu Mezarlığı'nda yapılan kazıda bulunan 15 kilogram plastik patlayıcının 500 el bombası gücünde olduğu açıklandı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - PKK ’nın bazı eylemlerde kullanmak için İstanbul’a getirdiği belirtilen yaklaşık 15 kilogram patlayıcı Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı’nda bulundu. 1 ay önce örgütün dağ kadrosundan aldığı talimatla Türkiye ’ye gelen bir PKK’lıyı takip eden polis, Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı’nda yaptığı kazılarda 11 kilo A4 patlayıcı, 4 kilo RDX patlayıcı, 5 adet bomba düzeneği ve bir adet el bombası ele geçirdi. Soruşturma kapsamında aralarında Kuzey Irak’tan gelen kişilerin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Bulunan plastik patlayıcıların 500 el bombasının gücüne eşit olduğu açıklandı.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün verdiği bilgiler doğrultusunda dün İstanbul ve Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu 5 ildeki adreslere eşzamanlı operasyon düzenledi. Baskında PKK üyesi olduğu iddia edilen 15 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan sorgulamasında, zanlılardan birinin verdiği ifade üzerine, dün sabah Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı’nda kazı yapılarak bomba araması yapıldı. Kazı nedeniyle 10. Yıl Caddesi trafiğe kapatıldı. 

Toprak altında 3. bomba
Eğitimli bir köpeğin de kullanıldığı ve yaklaşık 6 saat süren aramaların sonunda, Kozlu Mezarlığı’nın Silivrikapı’ya bakan yönünde, mezarların arasına gömülmüş 1 el bombası ve çok sayıda plastik patlayıcı bulundu. Patlayıcıların sarı ve kırmızı renkte ambalaj kâğıtlarına sarılı olduğu görüldü. Polis, patlayıcıları bulundukları yerden çıkararak, tasnif etti.
Daha önce de Bayrampaşa ve Başakşehir’de polis tarafından yapılan kazılarda, PKK’ya ait patlayıcılar bulunmuştu. Kozlu’da bulunan patlayıcıların daha önceki kazılarda çıkanlarla aynı özellikte olduğu ve önümüzdeki günlerde kullanılmak için İstanbul’a getirilmiş olabileceği belirtildi. 

Çapkın: Geçmiş olsun
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, daha sonra yaptığı açıklamada “Hepimize geçmiş olsun. Özellikle bu bombaları bulmasaydık, bombaların atılacağı yerlerdeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun. 15 kilo plastik patlayıcı, 5 fünye ve 1 de el bombası ele geçirilmiştir. Plastik patlayıcının 11 kilosu A4, 4 kilosu RDX. 5 fünye bulunduğu için 5 ayrı bomba yapımında kullanılacağını tahmin ediyoruz. Uzman arkadaşlardan öğrendiğime göre, bu 15 kilo plastik patlayıcı 500 el bombasının etkisine eşitmiş” dedi. Çapkın, gazetecilerin bombaların hedefi soruları üzerine de “Şu an yorum yapmam doğru değil” dedi.