500 Kalaşnikof daha

Ambarlı gümrük sahasında önceki gün bir konteynırda yapılan aramada 500 Kalaşnikof silah bulundu. Silahların, sportif amaçlı av tüfeği olarak beyan edildiği öğrenildi.

İSTANBUL - Ambarlı gümrük sahasında önceki gün bir konteynırda yapılan aramada 500 Kalaşnikof silah bulundu. Silahların, sportif amaçlı av tüfeği olarak beyan edildiği öğrenildi.
Bulgaristan'dan gemiyle transit yük olarak gelen ve Ambarlı gümrük sahasına indirilen bir konteynırda şüphe üzerine arama yapıldı. İstanbul Kaçakçılık İstihbarat Takibat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Ambarlı Gümrük Müdürlüğü ve Ambarlı Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları arama sonucunda, konteynırda yaklaşık 500 adet Kalaşnikof marka silah olduğu tespit edildi. Silahların, sportif amaçlı av tüfeği olarak beyan edildiği öğrenilirken, Bulgaristan çıkışlı transit yükün gidiş yerinin Paraguay, alıcısının da Almanya'daki bir firma olarak gözüktüğü kaydedildi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, soruşturmanın sürdüğünü belirterek, "Olayın devamı var. Yarın yazılı bir açıklama yapacağız. Bazı çalışmalarımız gizlilik içerisinde yürütülmeli" diye konuştu.
Geçen hafta İtalya'da bir Türk gemisinin getirdiği konteynırlarda da 8 bin Kalaşnikof ele geçmişti.