500 milyon YTL'lik yolsuzlukta 31 tutuklu

Başta Sinop olmak üzere 11 il ve 12 ilçede geçen hafta gerçekleştirilen ve 'Gündoğusu' adı verilen yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 54 kişiden 31'i tutuklandı. 23 kişi tutuksuz yargılanacak.

SİNOP - Başta Sinop olmak üzere 11 il ve 12 ilçede geçen hafta gerçekleştirilen ve 'Gündoğusu' adı verilen yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 54 kişiden 31'i tutuklandı. 23 kişi tutuksuz yargılanacak.
Sinop Başsavcısı Sadettin Arslan, altı ay süren takipte sağlık kuruluşlarına medikal alet ve malzeme alımında yolsuzluk tespit edildiğini belirterek, "Yolsuzluğun boyutları 500 milyon YTL'nin üzerinde. Tutuklanan sanıkların malvarlıklarına el konuldu" dedi. Arslan, zanlıların 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, tehdit, görevini kötüye kullanmak, suçluyu kayırmak ve rüşvet' suçlarından yargılanacağını açıkladı. Sanıkların arasında eski AKP Sinop İl Başkanı Dursun Demirel, eski Sinop Sağlık İl Müdürü Ali Utkan Taşdemir, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gürel Atalay, yardımcısı Dr. Tutku Tanyel, çok sayıda doktor ve medikal şirket sahibi de var.