500 milyona 'köle' çocuk!

Sokaklardan kaçırılan çocukların, zengin toprak sahiplerine 500 milyon liraya 'köle' olarak satıldığı ortaya çıktı. 19 'köle'nin hepsi de zihinsel engelli.
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi
YAŞAR KORKUSUZ / Arşivi

ADANA - Sokaklardan toplanıp zengin toprak sahiplerine 500 milyon liraya satılan ve önceki gün jandarma operasyonu ile kurtulan dördü çocuk 19 kişinin hepsinin engelli olduğu anlaşıldı.
Almanya'dan ailesiyle birlikte memleketi Ceyhan'a tatile gelen zihinsel özürlü 13 yaşındaki Kaan Şık 10 Temmuz'da kayboldu. Ailenin başvuruda bulunduğu polis çocuğun Kozan ilçesine bağlı Arslanlı Köyü'nde zorla çalıştırıldığı bilgisine ulaştı ve konuyu jandarmaya iletti. Harekete geçen jandarma köyde bir ay süren çalışma yaptı. Tarım işçisi ve seyyar satıcı gibi hareket eden sivil ekipler bazı evlerde zihinsel engelli çocukların bulunduğunu tespit etti.
Çarşamba günü 400 jandarmanın görev aldığı bir operasyon gerçekleştirildi. 41 ev ve ahırı arayan jandarma yaşları 13 ile 65 arasında değişen dördü çocuk 19 kişi buldu. Bu kişileri çalıştırdığı belirlenen ve köyde 'ağa' olarak bilinen 20 kişi de gözaltına alındı. Ancak kayıp Kaan Şık bulunamadı..
Jandarma çocukların kimlikleri açıklanmayan üç kişi tarafından Adana'da sokaktan toplanarak kişi başına 500 milyon lira karşılığında ağalara teslim edildiğini tespit etti. Sokakta yaşayan kimsesizlerden seçilen bu kişilerin köyde dövülüp işkence yapılarak çalıştırıldığı, istenilen düzeye gelemeyenlerin ise geri gönderildiği belirlendi. Bu olayın da köyde rutin genel bir uygulama gibi görüldüğü, o bölgede yaşayanların kanıksadığı anlaşıldı.
16 yıldır çalıştırılan var
Ahırda yatıp kalkan 19 kişinin, özürlü olmaları nedeniyle içinde bulundukları durumu kavrayamadığı belirlendi. 19 kişi arasında yedi yaşında köye getirilen ve şu an 23 yaşında olduğu anlaşılan zihinsel engelli bir gencin de bulunduğu belirtildi. Diğerlerine oranla akli dengesi daha iyi olan üç kişinin de, "Sigortanız yatırılıyor, SSK'dan emekli olacaksınız" denilerek kandırıldığı anlaşıldı. Çocuk yaşta köye getirilen özürlü gençlerin, aileleri hakkında da bilgi sahibi olmadıkları ortaya çıktı.
Bazıları yaklaşık 15 yıldan bu yana köyde çalışan 19 kişinin tek tek ifadesi alındı. Özürlü oldukları için güçlükle konuşturulan bu kişiler, 24 saat 'ağalarına' hizmet ettiklerini ve karşılığında para alamadıklarını söyledi. Karın tokluğuna çalıştırıldıklarını anlatan gençler, "Ahırlarda yatıp kalkıyoruz. Tuvalet ve banyo ihtiyacımızı da burada gideriyoruz. Çalışmamız karşılığında para almıyoruz" dedi.
Kozan İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürülen ve sağlık kontrolünden geçirilen 19 zihinsel engellinin ailelerinin bulunması için çalışma başlatıldı. İlçe Jandarma Komutanlığı'nda tutulan çocuklar ise, ailelerinin tespiti tamamlanana kadar Adana Çocuk Esirgeme Kurumu yetkililerine teslim edilecek.
'Sahip çıkıyoruz'
Gözaltına alınan 20 kişi ise iddiaları kabul etmedi. Kimsesiz insanlara kol kanat gerdiklerini savunan zanlılar, "Günde ortalama 100 dönüm tarla sulatıyoruz. Her evde üç-dört işçi var. Biz bölücü örgütmüşüz gibi sabaha karşı ağır silahlarla baskın yapıldı. Kimseyi zorla tutup, çalıştırmıyoruz" diye konuştu. Sanıklar hakkında 'insan ticareti yapmak' suçundan 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası istenebilecek.
Jandarma İlçe Komutanlığı'nda sorgusu tamamlanan 20 sanık, dün Kozan Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından sanıklardan dokuzu 'İnsan ticareti yapmak, küçük yaştaki çocuğu çalıştırmak, efrada kötü muamele yapmak' suçları iddiasıyla tutuklandı. 11 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.