502 kişiye dava, 23 vekile soruşturma

502 kişiye dava, 23 vekile soruşturma
502 kişiye dava, 23 vekile soruşturma
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl mart ayında kamuoyunda 4+4+4 eğitim yasasının görüşmeleri sırasında yapılan protesto gösterisine katılan 502 kişi hakkında dava açtı. Savcılık ayrıca eyleme destek veren 23 milletvekili hakkında soruşturma başlattı.
28 ve 29 Mart 2012’de 4+4+4 yasa tasarısının TBMM’de görüşüldüğü gün, çok sayıda KESK üyesi Ankara’ya gelerek protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylemciler, TBMM’ye yürüyerek bir basın açıklaması yapmak istedi. Ancak emniyet görevlilerinin, eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle gösteriye izin vermemesi nedeniyle olaylar çıkmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu iki gün süren eylemlerle ilgili olarak başlattığı soruşturmayı tamamladı. Savcılık, aralarında KESK Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu toplam 502 eylemci hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Aykırılık, Kamu Görevlilerine Cebir ve Şiddet Kullanma, Kamu ve Özel Mallara Zarar Vermek’ suçundan dava açtı. 7 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Şüphelilerin kanuna aykırı eylem yaptıkları, yolu araç trafiğine kapattıkları, ikazlara rağmen dağılmayarak, polise direndikleri anlatıldı. İddianamede, bazı eylemcilerin de polis barikatlarına yüklendikleri, taş, sopa, şişe, sapan ile taş atarak kamu ve özel mallara zarar verdikleri de belirtildi.
İddianamede, eylemcilere destek veren 19 CHP milletvekili ve 4 BDP milletvekili hakkında da soruşturma açıldığı ve bu soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’nca halen devam ettiği kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/115254911525495

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokrasi Çook İleride - X120

  Hükümet karşıtı her eylem ve söylemi muhakkak en ağır şekilde cezalandıran bu iktidar, cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı demokratikleştirme paketini hazırlıyor. Çok ilginç değil mi?

  YA BU NE ÜLKE BE - pispor

  vatandaş hükümetin isteklerine demokratik olarak karşı geldiğinde hükümet polis şiddeti ile bu insanlara saldırıyor öldürüp yaralıyor sonunda birde vatandaş cezalandırılıyor ve bunun adına da demokrasi adalet hukuk var diyoruz bu ülkede yok kardeşim yok birbirimiz aldatmayalım bakın halen faşist yasalar ile faşist adalet yargısı ile yolumuza devam ediyoruz bunun adına demokrasi demek yada ilerleyecek demokrasi demek kendi kendimi kandırmanın ötesine geçmez Demokrasilerde devlet halkın istemediğini zorla şiddetle dayatmaz demokraside zorunlu din dersi yoktur bakın Dinde zorlama yoktur diyoruz hepimiz peki o zaman bu zorunlu din dersi neyin nesi arkadaş

  İZİNSİZ EYLEM - uyusuk

  -Pardon yüce hükumetim ve devletim, uygulamalarınızı protesto etmek için sizden izin istiyorum. - tabii ne demek evladım ... Böyle komedi olamayacağına göe; uygulamalarını protesto etmek için uygulama sahiplerinden izin almak ancak diktatör rejim komedisi olabilir. Bu nedir yaaaa!!! evet yol o gün trafiğe kapatıldı. Çünkü; kahraman polisimiz meclis önünde basın açıklaması yapılmasına izin vermedi. Evet polisin dağılın ihtarına uyulmadı. Uyulsa idi zaten protesto yapılmamış olacaktı. Biz protesto yapmak ve meclisten çıkacak yasayı eğitimci olarak doğru görmediğimi tüm kamu oyuna kitlesel olarak açıklamak istedik. Önce şehirlerden çıkışımızı yasakladılar genelge ile. Anayasal hak ihlali vardı ortada ve emin olun devletimiz yine ceza alacak uluslararası mahkemelerden. Öğretmenlerin ağzının içine gaz sıktılar, millet vekili darp ettiler, ortalığı savaş alanına çevirdiler. Kamu görevlisinin görevinin yapmasına engel diyorsanız, öğretmen olarak aydın ve çağdaş Türkiye yeminine muhalefet eden polis gücü de öğretmenin kamu görevini engellemiştir. Bıkkınlık vermeye başlıyor artık bu soruşturmalar. Neymiş efendim taş atılmış sapan kullanılmış!!! Olanı hatırlatayım unutmuş olanlara: KESK meclis önüne gidip basın açıklaması yapıp dağılacağını beyan etmesine rağmen polis geçişe izin vermedi. Eylemcilerin tek yaptığı ise tomaların önüne kadar adım sayarak yürümek oldu. gerisi malum gaz su cop... daha ne dense boş. sanmayın ki bu soruşturmalar demokratik bir ülke isteyen kamu çalışanlarını yıldıramayacaksınız!!!

  çok ayıp - likapa

  milletvekillerinin olduğu yürüyüşte mi taş, sopa, bilye atılmış polise.tüh tüh ne kadar ayıp.insan milletvekiline saygı duyar hiç olmazsa onun yanında atmaz ya. hüseyin aygün de öyle yapmıştı geçen gün ankarada milletvekillerinin yanında utanmadan eline taş almış atıyordu.çok ayıp.

  hitlerin intikam büroları gibi - demlicay2011

  kahverengi yelekliler hala resmileşmedi mi? az kaldı bir alman ambargosu yemeye siz devam edin. tsk da bu ambargodan etkilenecek merak etmeyin. üretenler hep onlar bunu biliyorsunuzdur herhalde. sırf alman kimya sanayi dur dese türkiyede arap sabunu kullanırsınız. bunları bilin. ve ona göre insanını fişleme kendi cezanı kendine verme.