502 kişiye dava, 23 vekile soruşturma

502 kişiye dava, 23 vekile soruşturma
502 kişiye dava, 23 vekile soruşturma
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl mart ayında kamuoyunda 4+4+4 eğitim yasasının görüşmeleri sırasında yapılan protesto gösterisine katılan 502 kişi hakkında dava açtı. Savcılık ayrıca eyleme destek veren 23 milletvekili hakkında soruşturma başlattı.
28 ve 29 Mart 2012’de 4+4+4 yasa tasarısının TBMM’de görüşüldüğü gün, çok sayıda KESK üyesi Ankara’ya gelerek protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylemciler, TBMM’ye yürüyerek bir basın açıklaması yapmak istedi. Ancak emniyet görevlilerinin, eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle gösteriye izin vermemesi nedeniyle olaylar çıkmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu iki gün süren eylemlerle ilgili olarak başlattığı soruşturmayı tamamladı. Savcılık, aralarında KESK Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu toplam 502 eylemci hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Aykırılık, Kamu Görevlilerine Cebir ve Şiddet Kullanma, Kamu ve Özel Mallara Zarar Vermek’ suçundan dava açtı. 7 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Şüphelilerin kanuna aykırı eylem yaptıkları, yolu araç trafiğine kapattıkları, ikazlara rağmen dağılmayarak, polise direndikleri anlatıldı. İddianamede, bazı eylemcilerin de polis barikatlarına yüklendikleri, taş, sopa, şişe, sapan ile taş atarak kamu ve özel mallara zarar verdikleri de belirtildi.
İddianamede, eylemcilere destek veren 19 CHP milletvekili ve 4 BDP milletvekili hakkında da soruşturma açıldığı ve bu soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’nca halen devam ettiği kaydedildi.