@ismailsaymaz

'52 santimden' intihara dava

'52 santimden' intihara dava
'52 santimden' intihara dava

Hasan Latif Kaplan , 21 Eylül 2012 günü eşiyle kavga ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı, bir odaya konuldu. Polisler bir süre sonra odaya girdikleri

100. Yıl Polis Merkezi'nde 52 santimlik masaya kendini asarak intihar ettiği ileri sürülen Hasan Latif Kaplan'ın ölümüyle ilgili 5 polis yargılanacak.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de, ‘sıfır tolerans’ politikasına örnek oluşturacak ilk vaka, Radikal’in ısrarla takip ettiği Bağcılar 100. Yıl Polis Merkezi’nde 52 santimetrelik masaya kendisini kemeriyle bağlayarak intihar ettiği iddia edilen Hasan Latif Kaplan’ın ölümünün sonrasında yaşandı. Kaplan’la ilgili resmi gözaltı işlemi yapılmadığı, bağcığı ve kemeri alınmadığı ve kamerasız odaya konduğu halde polisler hakkında verilen takipsizlik kararı, Adalet Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık daha önce hiç karşılaşılmayan bir yola başvurup savcılığı ‘ihmallerle ilgili’ ikaz etti. Bunun üzerine, dosyayı kapatan savcı bu kez, beş polis hakkında ‘ihmali davranışla kasten adam öldürme’ iddiasıyla dava açtı. İddianamede, ‘Kaplan’ın avukat görüşme odasında yalnız başına, tehlike teşkil edecek şekilde kemer, bağcık ve benzeri unsurlar teslim alınmadan bırakıldığı’ ifade edildi. Bu arada beş polisten ikisinin başka suçtan cezaevinde olduğu ortaya çıktı.
Bağcılar’da yaşayan 33 yaşındaki Hasan Latif Kaplan, 21 Eylül 2012’de eşiyle kavga edince gözaltına alınıp Bağcılar Aile İçi Şiddet Bürosu’na götürüldü. Girişte kabaca üzeri arandı, kameralı nezarethane yerine kamera bulunmayan avukat görüşme odasına kondu. Odaya konurken, kemer ve bağcıkları alınmadı. Olayın üzerinden üç saat geçtiği halde, savcılık haberdar edilmedi. Dolayısıyla Kaplan’a resmi gözaltı işlemi yapılmadı. Kaplan bu sırada, avukat görüşme odasında tutuluyordu. Odada, bir kanepe ve 64 santimetre yüksekliğinde masa vardı. Üç saat sonra odaya giren polisler, Kaplan’ı o masanın 52 santimetrelik bölmesine kemerini takıp intihar etmiş halde buldu. Polislere göre Kaplan, kemerini bölmeye takıp kafasını içerisine geçirdikten sonra kendisini kanepeden yere savurarak, intihar etmişti.

Bakanlık uyardı
Şüpheli polis Sinan Çan, Kaplan’ın büroya getirildiğinde taşkınlık yapmadığını, odaya girdiğinde boğazına kemer geçirmiş halde olduğunu söyledi. Adli Tıp Kurumu da “Kaplan’ın intihar sonucu ölmüş olabileceği” yönünde rapor hazırladı. Savcı Yaşar Genç de dört ay sonra kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. ‘Faili meçhul’ şüpheliler hakkında “intihara yönlendirme, kasten öldürme ve taksirle ölüme sebebiyet verme” savıyla yürütülen soruşturma sonunda, ’maktulün kemerle ası olayını gerçekleştirebileceği, baskı ve zorlama neticesinde intihara sevk edildiğine, öldürüldüğüne ve taksirle ölümüne sebebiyet verildiğine dair delil bulunmadığı’ kaydedildi.
Karar Adalet Bakanlığı’nı rahatsız etti. Bakanlık Soruşturma Bürosu Bakırköy Başsavcılığı’nı uyarıp ‘Olaydaki ihmallerle ilgili işlem yapılmasını’ istedi. Dosyayı kapatan Savcı Genç, bu ikaz üzerine yeniden soruşturma başlattı ve daha önce ifadesi alınmış polis memurları Güven Atiş, Hüseyin Ak, Oğuz Kantaroğlu, Salih Özübek ve Sinan Çan hakkında ‘ihmali davranışla kasten adam öldürme’ iddiasıyla dava açtı. Savcı Genç, iddianamede “Kaplan’ın avukat görüşme odasında yalnız başına, üzerindeki elbiselerle tehlike teşkil edecek şekilde kemer, bağcık ve benzeri unsurlar teslim alınmadan bırakıldığı”nı belirterek, polisi şöyle suçladı:
“Polislerin şüphelinin sakin oluşunu ileri sürerek gereğini yapmadıkları şeklinde ifadeleri varsa da neticede şüpheli ve alkollü olan bir kişinin gözetim altında bulundurulduğu sırada kendi başına bırakılmasından hemen önce yapılacak son işlem olan, üzerinde tehlike arz edecek materyallerin alınması gibi hayati bir sorumluluğu yerine getirmedikleri...” Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 12 Eylül’de görülecek.

AİHM mahkum edince dayak soruşturması yeniden açıldı

Ege Üniversitesi’nde 1997 yılında tuvalette asılmış halde bulunan Ali Serkan Eroğlu’nun sekizinci ölüm yıldönümü olan 27 Aralık 2005’te üniversitede bir yürüyüş yapıldı. Elli kişilik gruba polis müdahale etti. Tazyikli su ve cop kullanan polis, Edebiyat Fakültesi’ni basıp önüne kim çıktıysa dövdü.
Öğrencilerden Kemal Baş yediği yumrukla yere düştü, gözlüğü kırıldı, gözaltına alındı. Dayak polis aracında da sürdü. İzmir Başsavcılığı, öğrenciler polisleri teşhis ettiği halde, kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Buna karşın dokuz polis şikâyetçi olunca 13 gence dava açıldı. Tanık olarak dinlenen Prof. Melek Göregenli, öğrenciler fakültede beklerken 10-15 polisin coplarla içeri girdiklerini, gençleri dövdüklerini anlatınca beraat çıktı. Baş da davayı AİHM’ye taşıdı. 2. Daire, 19 Şubat 2013’te verdiği kararında, ‘kötü muamele yasağını’düzenleyen üçüncü maddenin ihlal edildiği sonucuna vararak, Baş’a 9500 euro ödenmesine hükmetti. Avukatı Nazan Sakallı Aktaş da 4. Yargı Paketi ile getirilen “Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın etkin soruşturma yapılmadan verildiğinin AİHM’nin kesinleşmiş kararıyla tespit edilmesi üzerine üç ay içinde talep edilmesiyle yeniden soruşturma açılır” şeklindeki düzenlemeyi işaret ederek, başvuruda bulundu. Böylece soruşturma dosyası yeniden açıldı ve Baş’ın 4 Temmuz’da ifadesi alındı.


  http://www.radikal.com.tr/114275511427557

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ceset resimleri?? - nurten özkoray

  Bugün gazetenizde 2 adet ceset resmi var. Demokrat ve ahlaklı görünüp çaktırmadan bulvar gazetesi numaraları yapmak, muhalif görünüp hükümete göz kırpmalar gözümüzden kaçmıyor. Biraz dürüst olun artık!

  - momentum

  Bir Anadolu şehrinde evli, üç çocuk babası bir esnaf, bir kaç sokak çocuğundan, tehdit ve şantaj gerekçesiyle şikayetçi olmuştu. Adam normalde davacı, yani kollanması gereken bir tarafı yok. Gözaltı işlemi de yapılmyor haliyle: nezarete koymak, üstündekilerden arındırmak gibi. O da sanık olmadığı için, bu olaydaki gibi, nezaretten başka bir odaya konmuştu. Şubede çocuklar, adamın kendileriyle ilişki halinde iken çektikleri fotoğrafları gösterince adam kötü olur, odadaki polisten bir bardak su ister. Polis odadan dışarı çıkar çıkmaz da kendini açık camdan aşağı fırlatır, 6. kattan beton avluya çakılır ve ölür. Galiba bu olayın soruşturmasında da polise bir kusur isnadı çıkmamıştı.

  tek bir masumun kanı - sabahattinali

  tek bir masumun kanı bulaşmışsa bütün insanlık bütün adalet ölmüştür..

  TARAFSIZ OLARAK - pispor

  adam intihar eder mi eder arkadaş boş bir odada bile eder ancak bu adam göz altına alınıp bir odaya polis tarafından konulduğunda bu adamın can güvenliğinden sonuna kadar sorumludur polise ders vermemize gerek yok adamın ayakkabı bağlarını kemerini yani adamın kendine zarar verecek tüm eşyalar üzerinden alınır şimdi gelelim 52 cm yüksekliğindeki masa olayın bu olmaz ancak adam kızgınlıkla kemerini boynuna geçirip sıkıp tokasını kapatırsa bir daha açamaz ve boğulur

  kim demiş adalet yok diye... - AyseKaraman

  tabiki adalet var bu ülkede.ama bizim gibi sıradan vatandaşa değil...

  serkan eroğlunu unutmadık... - lastikordek

  ege üniversitesinde gün ortasında polislerin tuvalette asarak öldürdüğü serkan Eroğlunun ölümü ile ilgili devlet aynı bugün olduğu gibi hiç bir şey yapmadı. serkan eroğlunun ölümünü intihar diye açıkladılar. serkanı tanıyordum, o intihar edecek birisi değildi. aydınlık yüzlü mutlu bir çocuktu. onu gözaltına alıp muhbirlik için zorlayan polisler suç duyurusu yaptığı için öldürdüler. ama emniyet olayı örtbas etti. ömrüm boyunca and içtim her platformda onun katillerinin bulunması için unutmayacağım unutturmayacağım.

  SÖZDE İNTİHAR. - m.rozbilen

  52cm'lik masada intihar olur mu? Olmaz,ama bizde olur ve dosya kapanır.Kim neyin peşinde anlayamıyorum.Bu kadar da aleni suç ört bas olmazki.Ya bu oyuna alet olan savcı? Yanlış hesap bazen Ankara'dan da dönebilirmiş.Bunun gibi nice olaylar kapatıldı bu ülkede.Hepsi sözde adalet için.