52 vatandaşımızın ölümünden sorumlusun

52 vatandaşımızın ölümünden sorumlusun
52 vatandaşımızın ölümünden sorumlusun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıklamalarına karşı sert bir konuşma yaptı. Zaman zaman kürsüyü de yumruklayan Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan en nihayet vizeyi aldı ve Türkiye’ye dönüp Reyhanlı’ya gitti. Haberleri izlerken ürpermedim desem yalan söylemiş olurum. Başbakan düşman ülkesine gidiyor gibi önlem almış. Yahu Reyhanlı’ya gidiyorsun sen” dedi.
5 askeri helikopterle Türkiye’de bir ilçeye Başbakan gidiyorsa onun başbakanlığının tartışmalı hale geleceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Reyhanlı’da hayatını kaybeden 52 kişinin sorumlusunun demokrasilerde siyasi otoriteler olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Sorumlu sensin, adam gibi adamsan bir nebze olsun ahlak değerin varsa o koltukta oturmaz istifa edersin. MİT Nisan ayından beri bomba yüklü 3 aracı takip ediyor mu? Adamsan benim sorularıma yanıt ver, kaçma bir tarafa. MİT, en son yetkilileri ne zaman uyardı? Ben tarih vereyim: 09.05.2013… Sana altından kalkamayacağın sorular soruyorum. ‘O 52 kişinin katili sensin’ dediğimde bil ki benim bildiğim bir şeyler var. MİT bir bakkala bağlı değil, doğrudan sana bağlı. Sana bilgi veriliyor. Şimdi çıkmış ‘Efendim istihbarat örgütleri arasında bir koordinasyonsuzluk var’ diyor.”
Kılıçdaroğlu, patlamanın sorumlusu olarak Başbakan’ın CHP’yi göstermesini de eleştirdi. “Sen kim oluyorsun da CHP’yi suçluyorsun. Önce bir kendine bak. Devleti yönetiyorsun. O araçlar Suriye’den Türkiye’ye nasıl geldi? Nisan ayından beri takip ediliyor. Devlet görevini yapıyor, yapmayan iktidar. Son uyarıyı cep telefonuyla yapıyorlar” diyen Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın kendisine tazminat davası açacağını söylediğini de hatırlattı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Bekliyoruz tazminat davası açacakmış. Açmazsan namertsin. Ortadoğu’nun bataklığına Türkiye’yi sürükleme dedik. Fatura ağır olur dedik. Reyhanlı’ya, Hatay’a bütün vatandaşlara çıkar dedik. Hayır ben bildiğimi okuyacağım dedi. Bildiğini okursan Reyhanlı’ya işte böyle gidersin. Erdoğan’ın büyükelçisi çıkıyor El Kaide terör örgütü değildir diyor.”