53 DTP'li için 10'ar yıl talebi

Roj TV duruşması

PKK yanlısı Roj TV kapatılmasın diye Danimarka Başbakanı'na mektup yazdıkları için 'terör örgütüne yardım'dan yargılanan DTP'li 53 belediye başkanı hakkında 15'er yıl hapis istendi. Duruşma 8 Mayıs'a kaldı.

DİYARBAKIR - PKK'nın yayın organı olduğu iddia edilen Roj TV'nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e mektup yazdıkları gerekçesiyle haklarında 'terör örgütüne bilerek, isteyerek yardım etmek' suçundan dava açılan DTP'li 53 belediye başkanı hakkında 10'ar yıl hapis cezası istendi.
56 belediye başkanının yargılanmasına dün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya belediye başkanları katılmazken, avukatları hazır bulundu. Savcı Muammer Özcan, "PKK'nın yayın organı konumunda olan Roj TV'nin kapatılması için Türkiye Cumhuriyeti tarafından Danimarka nezdinde girişim başlatılmıştır. 21 Aralık 2005 günü Diyarbakır'da toplanan belediye başkanları Roj TV'nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı'na mektup gönderilmesi konusunda düşünce birliğine vardıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından kaleme alınan dava konusu mektup Anders Fogh Rasmussen'e gönderilmiştir. Böylece sanıkların PKK'nın amacı doğrultusunda yayın yaptığı aşikâr olan Roj TV'nin kapatılmasının engellenmesi için mektup göndererek örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçunu işledikleri sübuta ermiştir" dedi.
İki başkana beraat
Mahkeme, sanıklardan Batman'ın Beşiri ilçesi İkiköprü beldesi Belediye Başkanı Fahrettin Astan ile Adıyaman'ın Yaylakondu beldesi Hasan Karakaya ve Iğdır'ın Hoşhaber Beldesi Başkanı Nusret Aras'ın mektubun içeriğine katılmamaları ve böyle bir mektuptan haberdar olmamaları nedeniyle beraatleri, diğer 53 belediye başkanının ise 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Duruşma avukatların son savunmalarını hazırlamaları için 8 Mayıs'a ertelendi.