56 sanık hakkında suçlama

56 sanık hakkında suçlama
56 sanık hakkında suçlama

Ferda Paksüt, Hurşit Tolon ve Şener Eruygur.

Ergenekon iddianamesi kabul edildi

 

 İKİNCİ İDDİANAMENİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

 

İDDİANAMEDE ARAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 

İSTANBUL - Ergenekon'un ikinci iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamede, 1 numaralı sanık olarak eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur görülüyor.  'Yakamoz' , 'Eldiven', Sarıkız' ve  'Günışığı' isimli darbe planları da iddianameye girdi.
İkinci iddianamede emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'la ilgili şok suçlamalar yer alıyor.  Şener Eruygur ve Hurşit Tolon, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerinden de sorumlu tutuldu. Tolon ve Eruygur'a yöneltilen suçlama şöyle: Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, Askeri itaatsizliğe teşvik ve gizli bilgileri temin etmek, yasaklanan gizli bilgileri açıklama, devletin güveliğine ilişkin belgeleri temin etme, hile ile alma çalma, hukuka aykırı olarak verileri kaydetme, resmi belgede sahtecilik, ruhsatsız ateşli silahları taşıma ve bulundurma, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM ortadan kaldırmaya veya görevini yapmayı engelleme, T.C. hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmayı engelleme, uyuşturucu madde ticareti yapma veya sağlama, özel hayatın gizliliğini ihlal etme.

 

 

KİM, NEYLE SUÇLANIYOR?


Mustafa Balbay: Devletin güvenliği ile ilgili bilgileri çalmak
Erol Mütercimler: Silahlı terör örgütüne üye olmak
Tuncay Özkan: TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs
Adil Serdar Saçan: Silahlı terör örgütü üyeliği
Ferda Paksüt: Terör örgütüne bilerek yardım
Levent Ersöz: Hükümeti ortadan kaldırma ve silahlı isyana teşvik
Cumhuriyet Çalışma Grubu: Darbeye zemin hazırlamak
Gürbüz Çapan: Örgüt üyeliği, silah bulundurmak

 

 

İNCELEME TAMAMLANDI

 

 

"Ergenekon" davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturma kapsamında hazırlanan 19’u tutuklu, 37’si tutuksuz 56 sanık hakkında hazırlanan ve 15 gün önce UYAP sisteminden mahkemeye tevzi edilen ikinci iddianameye ilişkin incelemeyi tamamladı. Mahkeme, 1909 sayfa ve 5 bölümden oluşan iddianamenin kabulüne karar
verdi.Mahkemenin bu kararının ardından "Ergenekon" soruşturmasına ilişkin ikinci dava da açılmış oldu.
ahkeme, halen görülmekte olan "Ergenekon" davası ile ikinci davanın birleştirilmesi yönünde karar vermezken duruşma tarihini 20 Temmuz 2009 olarak belirledi.
İkinci iddianamenin tamamlanmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, iddianamede 21 tutuklu, 35 tutuksuz olmak üzere 56 şüpheli olduğu, yakın tarihlerde soruşturmaya dahil edilen 48
tutuklu, 29 tutuksuz olmak üzere 77 şüpheli hakkındaki soruşturma evrakının tefrik edildiği ve bunlar hakkındaki soruşturmanın devam ettiği belirtilmişti. Açıklamada, 5 bölümden oluşan iddianamenin birinci bölümde, "Ergenekon" soruşturmasının ilk aşamasıyla birinci iddianamenin özetinin yapıldığı, ikinci bölümde soruşturmanın sonraki aşamaları ve "Ergenekon" örgütünün anlatıldığı dile getirilerek, üçüncü bölümde "örgütün işlediği suçların genel olarak ve topluca anlatıldığı", dördüncü bölümde "örgütün diğer faaliyetleri, başka örgütlerle sivil toplum ve medya kuruluşlarıyla ilişkilerinin" yer aldığı, beşinci bölümde ise iddianamede yazılı "şüphelilerin bireysel eylemleri ve bu eylemlerin oluşturduğu suçlar ve sevk maddeleri ile hukuki durumlarının
işlendiği" bildirilmişti.
Açıklamada, 12 şüpheli hakkında "örgüt yöneticisi olmak" suçlamasının yer aldığı kaydedilmişti. Savcılığın açıklamasında tutuklu sanıklar arasında yer alan teğmenler N.Ç. ve E.M’nin avukatlarınca daha önceden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine verilen tahliye talebine ilişkin dilekçe incelenmiş, mahkeme 2 teğmenin serbest bırakılmasını kararlaştırmıştı. 


DAVA AÇILAN İSİMLER


Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde sanık olan isimler arasında Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'te yer aldı. İddianamede yer alan sanıklar ise şöyle sıralandı: Levent Temiz, Hakan Şanlı, Adnan Türkkan, Süleyman Solmaz, Hatice Bahtiyar, Emcet Olcaytu, Adil Serdar Saçan, Hamza Demir, Fatma Sibel Yüksek, Erol Mütercimler, Mahir Akkar, Mesut Özcan, Sinan Aydın Aygün, Mustafa Ali Balbay, Emin Şirin, Osman Gürbüz, Ufuk Mehmet Büyükçelebi, Ercüment Ovalı, Muhammed Murat Avar, Ahmet Tuncay Özkan, Birol Başaran, Adnan Bulut, Selim Utku Gümrükçü, Ertaç Giray, Mehmet Ali Çelebi, Merdan Yanardağ, İlker Güven, Siyami Yalçın, Halis Yavuz Işıklar, Kemal Aydın, Murat Ağırel, Tunç Akkoç, Arif Doğan, Gürbüz Çapan, Neriman Aydın, Hasan Atilla Uğur, Barbaros Hayrettin Altıntaş, Ahmet Hurşit Tolon, Mehmet Şener Eruygur, Durmuş Ali Özoğlu, İbrahim Özcan, Levent Ersöz, Turhan Çömez, Doğukan Yorulmaz, Muzaffer Öztürk, Tanju Güvendiren, Eren Mumcu, Hasan Hüseyin Uçar, Noyan Çalıkuşu, Yaşar Tozkoparan, Evrim Baykara, Önder Koç, Hüseyin Nazlıkul, Yüksel Dilsiz, Hüseyin Keskin, Ferda Paksüt.