'57. Alay'ın izinde marşlarla yürüdüler

'57. Alay'ın izinde marşlarla yürüdüler
'57. Alay'ın izinde marşlarla yürüdüler

Kırık buğday çorbası ve ekmekle başlayan 57. Alay Yürüyüşü?ne 7 bin 500 kişi katıldı. FOTOĞRAF: ERDEM SÜREK / DHA

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ÇANAKKALE - Çanakkale Savaşlarını Anma ve Kara Zaferi’nin 94. yıldönümü kapsamında Genelkurmay Başkanlığı ve Ulusal Öğrenci Konseyi’nin işbirliğiyle ‘Ata’nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü’ yapıldı.
45 üniversite ve üç harpokulundan yaklaşık 7 bin 500 öğrenci ve asker, 25 Nisan 1915’te 57. Alay’ın Çanakkale kara savaşlarında kat ettiği yolu yürümek için dün sabahın erken saatlerinde buluştu. Güne, 57. Alay gibi kırık buğday çorbası ve ekmekle başlayan öğrenciler, yaklaşık 4.5 kilometre yolu marşlar söyleyerek yürüdü. Türk bayrakları taşıyan öğrenciler, ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ sloganı attı. Yürüyüşe, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ve eşi Nermin Saygun da katıldı.
Conkbayırı Anıtı’na, çelenk konuldu. Saygı duruşunda bulunuldu ve 10. Yıl Marşı söylendi. Etkinliğe 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Yaşar Cihansız, Çanakkale Boğaz Komutanı Tümamiral Serdar Dülger, Genelkurmay Başkanlığı İletişim  Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay da katıldı.
57. Alay, 25 Nisan 1915’te Arıburnu’nda karaya çıkan Anzak Kolordusu’nu karşılayan ilk iki alaydan biridir. Yrb. Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 57. Alay’ın 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan arasında şehit düştü.