57 yıllık sahte dişhekimine darbe

57 yıllık sahte dişhekimine darbe
57 yıllık sahte dişhekimine darbe
Sahte çıkan diploması iptal edildi

 

Nesrin COŞKUN

İZMİR - Sağlık Bakanlığı, 80'ini geçen, 37 yıl İstanbul'da dişhekimliği yapan Makedonya göçmeni 82 yaşındaki A.T'nin 3 yıl önce üyelik için başvurduğu İzmir Dişhekimleri Odası tarafından ‘sahte’ olduğunu iddia edilen diplomasını iptal etti. A.T. hakkında diplomasız dişhekimliği yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda da bulunduklarını hatırlatan Oda Başkanı Turgan Ülker, “Sağlık Bakanlığının, onca uyarımızın üzerinden iki yıl geçtikten sonra da olsa, 57 yıl öncenin tarihini taşıyan sahte diplomayı iptal etmesi güzel” dedi.
1952 yılında Makedonya Diş Teknik Uzmanlık Okulu mezunu olduğunu belirten A.T., göç ettiği İstanbul'da dişhekimliği yapmak için başvurduğu Sağlık Bakanlığı tarafından diploması 1970 yılında onaylandı. 37 yıl mesleğini icra eden A.T'nin 57 yıl sonra diplomasının iptaline yol açan süreç iddialara göre şöyle gelişti:


ODA BAŞKANI ŞÜPHELENDİ


İstanbul'da serbest çalıştıktan sonra İzmir'e yerleşen A.T., 2006'da 79 yaşındayken İzmir Dişhekimleri Odası'na başvurarak, 1990-2006 arasında İstanbul Dişhekimleri Odası Üyesi olduğunu belirtip üyelik nakli istedi. A.T.'ye muayenehane açma hakkı veren üyelik belgesi oda personeli tarafından verilirken, üyelik kabulü yönetim kurulunda görüşüldü. A.T.'nin Makedonya'da aldığı diploması, annesi Makedonya doğumlu olan Başkan Turgan Ülker'in dikkatini çekti. Diplomada yazan derslerin fakülte eğitimine benzemediği şüphesi üzerine inceleme yapılmasına karar verildi. Yeminli tercüman, Makedonca yazılmış diplomanın Üsküp Dişteknisyenliği Lisesi'ne ait olduğunu, 1952 yılında düzenlendiğini ancak diploma basımına 1964 yılında izin verilmesinin dikkat çekici olduğunu bildirdi. Tercüman, diplomayı inandırıcı bulmadığını kaydederek tercüme yapmayı reddetti.
Oda yönetimi bu kez A.T.'den noter onaylı diploma örneği ile tercümesini istedi, bu talep karşısında A.T. üyelikten vazgeçti. İzmir Dişhekimleri Odası, A.T'nin diploma onayı hakkında bilgi alabilmek için Sağlık Bakanlığı'na başvurdu. Bu arada diplomasız dişhekimliği yapmak suçundan yargılanan iki kişinin savunmalarında A.T'ye ait muayenehanede, onun yanında çalıştığını iddia ettiği, şahit olarak dinlenen A.T.'nin de bu savunmayı doğruladığı ortaya çıktı. Bunun üzerine İzmir Dişhekimleri Odası, A.T.'nin kuşkulu diplomasıyla ilgili incelemesini derinleştirdi.
Sağlık Bakanlığı'ndan gelen yazıda diplomanın 1952'de Makedonya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden alınmış olduğu, A.H. adıyla 1970 yılında 3438 numara ile tescil edildiği bildirilmesi üzerine Oda yönetimi, diplomanın incelenmesi için Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'na, üniversitelere başvurdu. Üniversiteler A.T.'nin okuduğu derslerle dişhekimliği unvanı almasının mümkün olmadığını bildirirken, Makedonya Konsolosluğu'ndan gelen yanıtta da, “Makedonya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı, yapılan inceleme neticesinde Dişçilik ve diş teknisyenleri Okulu'nun 1951/52 y. Eğitim-öğretim dönemine ilişkin mezuniyet sınavını geçenlerin kayıt kütüğünde A.T adlı kişinin adı geçen okulda öğrenci olmadığını, daha doğrusu okulun A.T. adına mezuniyet sınavını geçtiğine dair 311 numaralı Şahadetname'yi vermediği tespit edildiğini bildirmektedir” denildi. A.T'nin sahte diplomayla yıllarca dişhekimliği yaptığı kesinleşti.


-ARTIK ÇALIŞMIYOR-


İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Ülker, 2 yıl önce A.T'nin sahte diplomayla yüzlerce hasta tedavi ettiğinin çalışamaz hale gelince ortaya çıkardıklarını hatırlatarak, “80'ini geçmiş, artık çalışmayan biriyle uğraşmayacaktık. Ancak sahte dişhekimlerine çalışma ortamı sunması yüzünden üzerine gittik. Biz bu diplomanın sahte olup olmadığını ortaya çıkarmak için çok emek verdik. Ortaya çıkınca da tescil iptali için elimdeki tüm bilgi ve belgelerle Sağlık Bakanlığı'na başvurduk. Ama Bakanlık uyarılarımızı dikkate almadı. En son Temmuz 2007'de A.T.'nin diplomasında 'dişçi' yazdığını, toplam 14 ders aldığının yazdığını bir kez daha belgeleriyle bildirip diplomanın iptalini istedik. Bakanlık, YÖK'ten bilgi istemiş. YÖK de A.T.'nin belirttiği okulda 1951-52 yılında öğrenci olarak kaydının bulunmadığını ve mezuniyet belgesinin okul tarafından verilmediğini belirtmiş. Bu bilginin de gelmesiyle sonunda Bakanlık diploma tescilini iptal etti. Sağlık Bakanlığı'nın bu tür uyarıları daha çabuk dikkate alıp, incelemesi gerekir. Biz sahte dişhekimleriyle mücadelemezi sürdürüyoruz, üyelerimizin haklarını korumaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın da aynı hassasiyeti göstermesini istiyoruz. 40 yıla yakın süre Türkiye'de kullanılan, 57 yıllık sahte diploma geç de olsu iptal edildi” diye konuştu.
Öte yandan Şirinyer'de 2006 Ağustos'ta açtığı muayenehanesini Ekim'de kapattığı ortaya çıkan A.T.'ye kayıtlı telefon numaralarından ulaşılamadı. (dha)