581 bin genç için mecburi istikamet

581 bin genç için mecburi istikamet
581 bin genç için mecburi istikamet

Bu yıl Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonucu bir okula yerleşemeyen 581 bin öğrenci meslek lisesi, imam hatip liseleri veya açık liselere gidecek. Genel liselerin tamanının Anadolu lisesi haline getirilmesinin ardından SBS’de herhangi bir yere yerleşemeyen öğrencilerin durumunun ne olacağı merak konusu olmuştu. Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, CNN Türk’te SBS sonucu Anadolu, fen, sosyal bilimler, öğretmen liselerine yerleşemeyen öğrenciler için nasıl bir yol izleneceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Genel liseler olmadığı için sınavı da kazanamayan öğrencilerin meslek liseleri ve imam hatip liselerine zorunlu yönlendirileceği haberlerini yalanlamayan Türk, “Bu iki lise dışında Çok Programlı Liseler (ÇPL), özel okullar ile açık liseler de alternatif” dedi.
Ancak ÇPL’ler birçok ilde bulunmuyor. Özel liseye maddi imkânı yetmeyen ailelerin de meslek ve imam hatip liseleri dışında tek alternatifi kalıyor. O da örgün eğitim dışına çıkılarak, evde eğitim diye de tanımlanan açık lise.

Genel lise artık yok

Türk , “Genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi veya mesleki eğitime devredilmesi çalışması 2010’da başladı. 2013’te sonlandırılması öngörüldü ve planlandığı şekilde tamamlandı. Genel lise artık yok. Geçen yıl akademik programlara genel liseler de dahil 460 bin öğrenci kaydoldu, 180 bini genel liselere kaydoldu. Geçen yıl da genel lise olmayan il ve ilçe merkezleri vardı. Bir problem yaşanmadı. ‘Ben çocuğumu genel liseye vermek istiyorum’ diyen olmadı. Velilerin bizi iyi anladığını düşünüyorum, bir politika kararı var” dedi.