584 bin öğrenciye 615 düz lise

584 bin öğrenciye 615 düz lise
584 bin öğrenciye 615 düz lise
SBS'de bir okulu kazanamayan öğrenciler imam hatip ile meslek liseleri arasında kaldı. Çok programlı liselerin sayısı az. Öneri: Liseleri açın...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Düz liselerin tarihe karışmasının ardından puanı sınavla öğrenci alan okullara yetmeyen öğrencilerin meslek lisesi, imam hatip lisesi, özel lise ve açık liseye yönlendirilmesine tepkiler devam ediyor. Sınavla öğrenci alan okullara giremeyen yaklaşık 584 bin öğrenci var. MEB ’in açıklamalarını tatmin edici bulmayan eğitimciler bu çocukların akıbetini ve sınavsız öğrenci alan meslek lisesi ve imam hatip liselerinin kontenjanını soruyor. Eğitimcilere göre açık liseyi de alternatif sunmak çocuk işçi ve çocuk gelinlerin önünü açmaktan başka bir şey değil.
Bu yıl 1 milyon 241 bin 936 öğrenci liseye başlayacak. Bakanlığın verilerine göre özel okullar hariç, sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu mesleki ve teknik liseleri, Anadolu imam hatip liselerinin toplam kontenjanı 659 bin 337. Yani ortada SBS’ye hiç girmeyen, giren ama tercih yapmayan ya da puanı bir okula yetmeyen yaklaşık 584 bin öğrenci var.
Artık düz liseler kalktığı için de bu öğrencilerin gidebileceği meslek ve imam hatip lisesi, açık lise, maddi durumu yetenler için özel okul ve sayıları sınırlı olan çok programlı liselerin bünyesindeki düz liseler var. Ancak niteliği de çok tartışılan çok programlı liselerin sayısı 615. Örneğin bu okullardan İstanbul ’da sadece 21, Ankara ’da 7, İzmir’de de 10 lise var.

Matematiklere göre ya çocuk İşçi ya çocuk gelin

Eğitimci Alaaddin Dinçer, bakanlığın yaptığı açıklamaların yüz binlerce çocuğun hangi liselere gideceğine yönelik sis bulutunu kaldırmadığını belirterek bakanlığa, sınavsız öğrenci alan meslek liselerinin ve imam hatip liselerinin kontenjanını sordu. Dinçer 2012-2013 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 140 bin öğrencinin sınavsız alan imam hatip liselerine, 240 bin öğrencinin de sınavsız meslek liselerine kayıt olduğunu hatırlattı. Dinçer, bu rakamlar baz alındığında 584 bin öğrenciden toplam 400 bini yine bu okullara girse de çok programlı lise sayısı az olduğu için geri kalan çocuklar için tek seçeneğin açık lise olacağını söyledi. Dinçer, meslek liseleri bünyesinde genel lise sınıfları açılmasının bir ara çözüm olabileceğini anlatarak “Eğer bu yapılmazsa açık liseye, dolayısıyla tulum giyinip çocuk işçiliğe veya telli duvak takınıp gelinliğe yol alacaklar” dedi.
Eğitim-Sen de yaptığı açıklamada MEB’in sınavı kazanamayan öğrenciler için sunduğu önerilerin gerçekçi olmadığını savundu: “ Milli Eğitim Bakanlığı kendi tercihi dışında meslek liselerine, imam hatibe, özel okullara gitmeye zorlanan yüz binlerce öğrenciyi hangi matematiksel mucizeyi hayata geçirerek 615 adet çok programlı liseye gönderecektir? Geçen seneye göre açık lise kayıtları da iki kat artacaktır.”