59 şehit, 173 intihar

ANKARA -  Türk Polis Teşkilatı’nın 164. kuruluş yıldönümü tüm Türkiye’de törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıttepe’deki törene katıldı. Gül, polis teşkilâtının suç işleyenlere fırsat vermemek için güçlü olması gerektiğini belirterek, “Güvenlik sağlanırken herkesin kendi koyduğu kurallar çerçevesinde sağlanmayacaktır. Anayasamız, kanunlarımız bir istikamette olacaktır” dedi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, polisin özgürlüklerin koruyucusu olduğunu söyledi. Özel harekât birimini güçlendirmeyi hedeflediklerini de anlatan Atalay, beş yıl sonunda özel harekât polisi sayısını 15 bine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.
TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen CHP’li Ahmet Ersin ise kamu görevlileri arasında en fazla intihar, istifa, suça karıştığı gerekçesiyle meslekten çıkarılan, personeli psikolojik tedavi gören kurumun emniyet teşkilatı olduğunu söyledi. Ersin, emniyet teşkilatının son altı yılda 59 şehit verdiğini, 173 personelin intihar ettiğini, 559 personelin çalışma koşullarının ağırlığına dayanamayarak istifa ettiğini hatırlattı.
Emniyet teşkilatında çok ciddi ve tehlikeli boyutlarda, ‘cemaat kadrolaşması’ olduğunu öne süren Ersin “Öyle ki kendilerini AKP’nin arka bahçesi ve silahlı istihbarat gücü olarak gören bu cemaat kadroları, zaman zaman TSK ile emniyetin arasını açmaya bile çalışmaktadır” diye konuştu. (Radikal)