6.5 aylık hapis cezası kesin

Alaattin Çakıcı Türkiye'ye iade edildiğinde, daha önce yargılanamadığı davalardan mahkeme karşısına çıkacak.

İSTANBUL - Alaattin Çakıcı Türkiye'ye iade edildiğinde, daha önce yargılanamadığı davalardan mahkeme karşısına çıkacak. Çakıcı'yı yoğun bir dava marotonu bekliyor:

  • 'Karagümrük Spor Kulübü lokali baskını davası'nda verilen üç yıl dört ay hapis cezası kesinleşen Çakıcı'nın, bu cezasının infazını tamamlaması için yaklaşık altı buçuk ay daha cezaevinde kalması gerekiyor.
  • Yargıtay, aynı dava kapsamında 'müessir fiil' suçundan bir kez verilen bir yıl sekiz aylık cezayı yetersiz bulmuş ve olayda yaralanan 15 mağdur için ayrı ayrı 15 kez uygulanmasını istemişti. Çakıcı, bu nedenle Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanacak, 15 yıla kadar hapis cezası alması gündeme gelecek.
  • Çakıcı hakkında yurtdışına kaçtıktan sonra 'Türkbank ihalesine fesat karıştırmak ve cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak'tan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış ve gıyabi tutuklama kararı çıkmıştı. Çakıcı, iade edildiğinde bu dava kapsamında da mahkeme karşısına çıkacak.
  • Tevfik Nurullah Ağansoy'un da aralarında bulunduğu dört kişinin Bebek'te öldürülmesi ve eski eşi Uğur Kılıç'ın Uludağ'da öldürülmesiyle ilgili davalarda da yargıç karşısına çıkacak olan Çakıcı, 'azmettirici' olmakla suçlanıyor.
  • Çakıcı'nın üvey oğlu Onur Özbizerdik'in de aralarında olduğu bazı kişilere suikast için talimat verdiği iddialarıyla ilgili soruşturma da sürüyor.
  • 1999'da Fransa'dan şartlı iade edilen Çakıcı, hakkındaki davalardan birinin görüldüğü İstanbul 6 No'lu DGM'de, 'Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve yönetmek' suçundan beş yıl ağır hapis cezasına çarptırılmış, Yargıtay'ın bu cezayı onamasıyla iki yıl iki gün tutan infazı 2001'de tamamlanmıştı.