'6-7 Eylül olayları da böyle başlamıştı...'

DTP'li Demirtaş, 'Her asker için bir DTP'li öldürün' çağrısı ile ilgili hiçbir suç unsuru bulunmamasını AİHM'ye taşıdı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “şehit edilen her asker için bir DTP’li öldürülmeli” denilen yazıyı kaleme alan Işın Erşen’le ilgili takipsizlik kararını ve Düzce Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu karara ilişkin onayını AHİM’ye taşıdı.
Bolu Ekspres gazetesinin ‘yerel bir yayın organı’ olmasının bu konuda bahane olmayacağını savunan Demirtaş, geçmişte İstanbul’da yerel yayın yapan İstanbul Ekspres gazetesinin yayınları nedeniyle Rum kökenlilere yönelik saldırı ve yağmaların yaşandığı 6-7 Eylül olaylarına dikkat çekti.
Bolu Expres gazetesinin yazarlarından Işın Erşen, 7 Ekim 2007 tarihinde kaleme aldığı ‘Türk, işte karşında düşmanın’ yazısında DTP milletvekillerinin isimlerini, MYK üyelerinin ve belediye başkanlarının isimlerini tek tek verdikten sonra, “Bundan böyle şehit edilen her güvenlik görevlisine karşın, bunlardan birinin aynı kaderi paylaması toplumun çoğunluğunun isteği haline gelmiştir” demişti. Yazının yayımlanmasının ardından, DTP’li Demirtaş, avukatı Faruk Duran aracılığıyla hedef gösterildikleri iddiasıyla Bolu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak savcılık takipsizlik kararı vermişti. Takipsizlik kararına yapılan itirazı görüşen Düzce Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın kararını yerinde bulmuştu. Adalet Bakanlığı, mahkemenin kararının bozulması talebiyle yazılı emir yoluyla Yargıtay’a başvurmuştu. Dosya Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin gündeminde bulunuyor.
Ancak DTP’li Demirtaş, “yazılı emir yolu” tüketilmesi zorunlu iç hukuk yollarından olmadığı gerekçesiyle, öngörülen süre içinde AHİM’ye başvurdu. Başvuru dilekçesinde maddi ve manevi tazminat talebinde bulunuldu.