6-A, 23 Nisan'ı kutlamayacak

Bugün 23 Nisan. Çocuklar günlerden beri harıl harıl bayram gösterilerine hazırlanıyor. Kırıkkale'nin Köprüköy İlköğretim Okulu 6-A sınıfı öğrencisi Ayşegül Güven de onlardan biriydi.

KIRIKKALE - Bugün 23 Nisan. Çocuklar günlerden beri harıl harıl bayram gösterilerine hazırlanıyor. Kırıkkale'nin Köprüköy İlköğretim Okulu 6-A sınıfı öğrencisi Ayşegül Güven de onlardan biriydi. Okulunun korosunda yer alacaktı. Eğer bugün coşkulu şarkılarını söylemek için açacağı ağzına, önceki gün bir maganda kurşunu saplanmasaydı.
Kırıkkale'nin Keskin ilçesine bağlı Köprüköy belde halkı, cumartesi gün Özlem ve Erhan Elçi çiftinin düğünü için buluşmuştu.
Damadın kardeşi de yaralandı
'Gelenekler' gereği, yine silahlar çıkarıldı. Aşka gelen düğün kalabalığı havaya rastgele ateş açtı. Sıkılan kurşunlardan biri, namludan çıktıktan sonra 'buharlaşıp gideceğine' damat Erhan Elçi'nin öğretmen kardeşi Neslihan Elçi'nin kolunu sıyırdıktan sonra, 12 yaşındaki Ayşegül'ün ağzından girip kafatasına saplandı. Ağır yaralanan Ayşegül apar topar Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'ne kaldırıldı. Ama kurtarılamadı. Güven'in ölümünden sonra gözaltına alınan yedi kişiden Hüseyin Elçi, Tuncay Elçi ve Uğur Elçi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
TBMM'de bayram...
Yıllardan beri her düğün mevsimini cenaze mevsimine çeviren, çoğunlukla da neşe içinde ortalıkta koşuşturan çocukları bulan maganda kurşunlarına karşı 'caydırıcı, kalıcı ve etkili' yasalar çıkarmak bir yana, TBMM'ye gelen konuklarının tabancalarını X-ray cihazından geçirip içeri sokmayı marifet sayan 'milletvekilleri', bugün TBMM çatısı altında 23 Nisan'ı kutlayacak. Dün gözyaşları, feryatlar arasında toprağa verilen Ayşegül'se toprağın altında yatıyor olacak. Ayşegül'ün sınıf arkadaşları da bu yıl 23 Nisan'ı kutlamayacak. Dün 23 Nisan gösterisinin son provası için Ayşegül'süz bir araya gelen Köprüköy İlköğretim Okulu 6-A sınıfı öğrencileri, "Ayşegül ölmeseydi 23 Nisan korosunda yer alacaktı. Onun için 6-A sınıfı olarak 23 Nisan törenine katılmak istemiyoruz" dedi.
Dört çocuklarından üçüncüsünü kaybeden 58 yaşındaki çiftçi Mahir Güven ve 48 yaşındaki anne Rukiye Güven kızlarını yitirmenin şokunda. Anne Rukiye Güven'in şimdi elinden gelen sadece beddua edebilmek: "Kör kurşun biricik Ayşegülümü benden aldı götürdü. Silah sıkanların elleri kırılsın."
(dha, Radikal)