6 aylık hamile kadına açık kalp ameliyatı

6 aylık hamile kadına açık kalp ameliyatı
6 aylık hamile kadına açık kalp ameliyatı
10 yıl önce her iki kalp kapakçığı da değiştirilen ev hanımı 37 yaşındaki Serpil Karataş, hamileliğinin 6'ncı ayında kalp kapağındaki soruna bağlı pıhtılaşma oluşunca açık kalp ameliyatıyla yaşama tutundu

ADANA - Kalp rahatsızlığı yaşadığı ve 2 kez düşük yaptığı için hamile kalması riskli olan Serpil Karataş, hiç çocuğu olmadığı için yeniden hamile kaldı. Kan sulandırıcı ilaç kullanan ve hamilelik süresi 6 aya ulaşan Karataş'ın daha önce değiştirilen kalp kapakçığındaki sorundan kaynaklı kalbinde pıhtılaşma olunca, 4 gün önce acilen Yüreğir Başkent Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaşam riski nedeniyle ameliyat olması gereken Serpil Karataş'a, hamile olmasına karşın Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Öner Gülcan ve ekibi açık kalp ameliyatı yaptı. Ameliyat sırasında anne karnındaki bebeğin etkilenmemesi ve operasyonun başarılı olması için Karataş'ın kalbi, tıbbi yöntemlerle akciğer makinesine bağlandı. Cerrahi operasyon sürerken de, zarar görmemesi için çok uğraşılan bebeğin kalp atım hızı kontrol edilerek takip edildi.


'KALBİ DURDURULAN ANNE KALP-AKCİĞER MAKİNESİNE BAĞLANDI'

Başarılı geçen ameliyatın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Öner Gülcan, anne ve bebeğinin sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirterek hala gözlem altında tuttuklarını kaydetti. Yapılan operasyonla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Gülcan, "Ameliyat yapabilmek için hastamızın kalbini durdurup, kalp-akciğer makinesine bağladık. Bu süreç içinde bebeğin dolaşımı ve annenin vücut ısısını korumak çok önemliydi. Başarılı bir operasyonla, tabii ki öncelikle annenin yaşamını gözeterek, ikisini de sağlıklarına kavuşturmaya çalıştık" diye konuştu.
Kalp rahatsızlığı yaşayan hastaları hamilelik konusunda uyaran Prof. Dr. Gülcan, "Eğer her şeye rağmen hamile kalınmışsa, hamilelik süresince mutlaka üst düzey hastanelerde kontrol olunmalı. Eğer kan sulandırıcı ilacı kontrolsüz şekilde kullanırlarsa hastaların bebeklerinde sorun olma riski yüksek oluyor" açıklamasında bulundu.


BEBEĞE 'ÖNER' ADINI VERECEK

Ameliyat sonrası gözetim altında tutulan Serpil Karataş ise hastane çalışanlarına teşekkür etti. Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu anlatan Karataş, ameliyatı yapan Dr. Öner Gülcan'a teşekkür etmek amacıyla bebeğine 'Öner' adını koyacaklarını söyledi. Riskli olmasına rağmen çocuk sahibi olabilmek için hamile kaldığını belirten Karataş, kendisinden çok bebeğin sağlığını düşündüğünü, sorun yaşayan kişilerin hamile kalmadan önce mutlaka doktorlarla görüşmesi gerektiğini de vurguladı. (dha/Yusuf BAŞTUĞ)