6 bin kişi Kobani'ye geri döndü

6 bin kişi Kobani'ye geri döndü
6 bin kişi Kobani'ye geri döndü
Suruç Kaymakamı Çiftçi, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye dönenlerin sayısının 6 bin kişiyi bulduğunu söyledi.

RADİKAL - IŞİD'in Kobani'den çekilmesiyle Kürt kökenli yaklaşık 600 kişilik grup daha bugün Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan ülkelerine döndü.

Şanlıurfa ve çevresindeki illerde bulunan yaklaşık 600 kişilik grup da araçlarıyla gelerek Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan ülkelerine geçti.

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kobani'nin merkez ve köyleri itibarıyla büyük oranda IŞİD'in işgalinden kurtulduğunu hatırlattı.

IŞİD'in çekilmesinin ardından o bölgeden gelenlerin bazılarının ülkelerine dönmek istediğini dile getiren Çiftçi, "Gönüllü ülkelerine dönmek isteyen Suriye vatandaşlarına Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı açık tutuyoruz" diye konuştu.

Bu konuda karşı taraftaki durumdan kaynaklı bazı sıkıntıların yaşanabildiğine dikkati çeken Çiftçi, kentte tahribatın büyük olduğunu kaydetti.

Gönüllü olarak dönmek isteyenlere zorluk çıkarmadıklarını aktaran Çiftçi, "Şimdiye kadar Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye dönenler yaklaşık 6 bin kişi. Tabii havaların iyileşmesi, kış şartlarının azalmasıyla bu sayının artmasını değerlendiriyoruz, artacaktır. İnsanlar araçlarıyla gelip geçmek istiyor. Bir an önce her aile gidip kendi evine, arazisine sahip çıkmak istiyor. Bunu anlayışla karşılıyoruz. Giden insanlara da her türlü yardımı yapıyoruz" dedi.
AA


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Suriye

  ,

  Bugün

  ,

  Aile

  ,

  kış

  ,

  Karşı

  ,

  IŞİD

  http://www.radikal.com.tr/129995312999531

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yorum - user912068

  PKK'nın derdi Türkiye'yi savaşa sokmak. Bir şekilde savaşa sokmak istiyor ki işi kolay olsun. Türkiye savaşa girmeyecek. Bizim savaşla işimiz yok. Kobani'yle de işimiz yok. (A9 TV; 7 Ekim 2014) (Adnan Oktar)