6 bin öğrenciye kötü sürpriz!

Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu ve fen liselerine yerleştirmeler için düzenlenen Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu ve fen liselerine yerleştirmeler için düzenlenen Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKÖSYS)
sonuçları ile ilgili olarak bir şok yaşattı. Bakanlık düşük puanlı adaylara 'Kazandınız' bilgisi içeren sonuç belgesi gönderdi. Yanlış sonuç belgesi gönderilen aday sayısının yaklaşık 6 bin olduğu, doğru sonuç belgelerinin adayların adreslerine postalandığı açıklandı.
Milli Eğitim Bakanlığı, 10 Haziran'da düzenlenen OKÖSYS sonuçlarını temmuz ayının son haftasında açıklarken, sınav sonuç belgelerini de postayla adaylara gönderdi. Bakanlığın adaylara gönderdiği sınav sonuç belgelerinde birçok yanlışlık yaptığı belirlendi. Bakanlığın yaklaşık 6 bin adaya yanlış sınav sonuç belgesi gönderdiği öğrenilirken bazı sonuç belgelerinde adaylar düşük puanlı olmalarına karşın 'Kazandınız' belgesi gönderdiği, bazı adaylara ise
dördüncü, beşinci tercihlerini kazanmasına karşın bir ya da ikinci tercihine yerleştirildiğine ilişkin belgeler gönderildiği saptandı.
Yanlış belgelerle kayıt yapılamayacak
Sinop Erfelek Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Buket Sarıgül, sınavda toplam ağırlıklı stardart puan türünde 609.374 alırken adaya ikinci tercihi olan Sinop Anadolu Lisesi'ni 'Asil olarak kazandınız' diyen sınav sonuç belgesi gönderildi. Ancak Sinop Anadolu Lisesi'nin taban puanı 768 olarak belirlenirken adayın dördüncü tercihi Sinop Anadolu Meslek Lisesi'ni kazandığı belirlendi.
Bakanlık yetkilileri bazı adaylara yanlış sınav sonuç belgeleri gönderildiğini doğrularken, doğru sınav sonuç belgelerinin postaya verildiğini söyledi. Yetkililer yanlışlıkla gönderilen belgelerdeki bilgilerin geçerli olmadığını, yanlış bilgili belgelerle okullara kayıt yapılmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. (anka)