6 çocuklu ailenin zorlu yaşamı

6 çocuklu ailenin zorlu yaşamı
6 çocuklu ailenin zorlu yaşamı
Yangında evleri kullanılamaz hale gelen birisi engelli 6 çocuklu aile yaşam mücadelesi veriyor.

RADİKAL - Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 2008'de elektrik kontağından çıkan yangında iki odalı evleri kullanılamaz hale gelen, hayırseverlerin yardımıyla onarıldıktan sonra yeniden eve yerleşen birisi engelli 6 çocuklu Çetinkaya ailesi, fakirlik ve yoklukla mücadele ediyor.

Sofular köyünde 6 çocuğu ve eşiyle iki odalı evde yaşayan İsmet Çetinkaya (50), rahatsızlığı nedeniyle çalışamıyor. Engelli çocukları için bakım ücreti alan aile , çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için hayırseverlerden yardım bekliyor.

İsmet Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008'de elektrik kontağından çıkan yangında evinin kullanılamaz hale geldiğini belirterek, hayırseverlerin desteğiyle onarılan iki odalı evde yaşadıklarını söyledi.

HER ŞEYE RAĞMEN OKUTUYOR

Çocuklarından ikisinin okula gittiğini anlatan Çetinkaya, "Bir çocuğum da engelli. Engelli çocuğumdan dolayı 770 lira devletten aylık alıyorum. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla kış mevsiminde 1 ton kömür veriliyor. Yine 3 ayda bir 150 lira gıda yardımı yapılıyor" dedi.Çetinkaya, engelli çocukları için verilen aylıkla geçimlerini sağlamaya çalıştıklarına dikkati çekerek, evlerinin harabe durumda olduğunu, yağışta çatılarının aktığını dile getirdi.

"Soğuk havada yatağın içine girerek ısınmaya çalışıyoruz" diyen Çetinkaya, "Çocuklarımı ayda 2-3 kez doktora götürmek zorunda kalıyorum. En büyük oğlum, Ormanlı beldesinde okula gidiyor. Okulda yemek veriliyor. Akşamları oğlum oradan artan ekmekleri toparlayıp bize getiriyor. Elektrik borcumuz var, ödeyemedik. Bugün yarın da elektriğimiz kesilir" ifadesini kullandı."BEBEĞİME SÜT YERİNE, ÇAY İÇİRİYORUM"

Anne Şerif Çetinkaya da (45) 9 aylık Sevcan, 2 yaşındaki Volkan ve 3 yaşındaki Şehrebar'ı naylon poşetlerle bezlediğini, süt yerine çay ve ekmekle karınlarını doyurduğunu söyledi.

Anne Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Çocuklarıma mama alamıyorum. Bebeğime süt yerine, çay içiriyorum. Süt alacak para yok. Komşularım bazen süt getiriyor. Çocuklarımı onunla beslemeye çalışıyorum. Maddi durumumuz kötü. Poşet ve kartonla çocuklarımın altını bezliyorum. 6 yaşındaki kızım Sevda anaokuluna, 14 yaşındaki oğlum İsmet de Ormanlı beldesinde liseye gidiyor, 8 yaşındaki oğlum Oktay'ın engeli var. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Hayırseverlerin desteğini bekliyoruz."


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  Yemek

  ,

  Bugün

  ,

  Aile

  ,

  Çay

  ,

  Para

  ,

  elektrik

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  kış

  ,

  sosyal

  ,

  engelli

  http://www.radikal.com.tr/127586312758638

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iletişim - user966871

  arama motorundan sofular köy muhtarlığı iletişim bilgieri çıkıyor(http://www.yellowpages.com.tr/tr/profile/sofular-koyu-muhtarligi/zonguldak/MjAzMTMzOQ==/ )o da olmadı bilinmeyen numaralardan köy muhtarlığı aracılığıyla ulaşılabilir (ilgilenen arkadaşlar için)...

  yardım - ceylim

  yardım etmek için iletişim bilgilerine nasıl ulaşabiliriz.

  .. - ceros

  Çok üzülmekle birlikte 2008'de iki çocuklu olan bu ailenin bu kadar dram üstüne dört çocuk yapmalarına da anlam veremiyorum. Ne diyelim, cahilin sonunda göreceğini akıllı önceden görür deyip akıllıyı yüceltelim de kimse gocunmasın.

  yardım - user667422

  bu aileye nasıl yardım edebiliriz? nasıl ulşabiliriz kendilerine?

  kısırlaştırma - user623548

  2nizin de kısırlaştırılması lazımmış. Rızkı Allah'tan diye bilinçsizce ürüyorsunuz. ondan sonra devletten, ondan bundan yardım bekliyorsunuz. e be adam, e be kadın! Madem bu durumdasınız, ne diye 6 çocuk yaptınız? sonra da ajitasyon, süt yerine çay içiriyorum. Size değil ama o 6 çocuğa acıdım. Yazık!

  Usta'ya cevap gibi. - guru

  Selahattin Duman'ın deyişiyle "uzun boylu sevgi adamı"nı misliyle mutlu edecek bir tablo. O üç diyordu, Çetinkaya ailesi sekiz yapmış. Yani hedefi yakalamak ne kelime, katlamış da geçmiş. Ama gel gör ki yapmak çocuğu işin en kolay yanı. Usta verir artık rıskını!

  merhamet - user966871

  allah yardımcınız olsun başka da kimsenin faydası olmaz bu devirde en az 3 çocuk diye yırtılanlara ibret olsun.2 çocuklu bi memur zor geçiniyo siz nasıl geçinebilirsiniz ki...