@idrisemen

6 günlük çatışmanın ardından Şemdinli: Savaştan çıkmış gibi

6 günlük çatışmanın ardından Şemdinli: Savaştan çıkmış gibi
6 günlük çatışmanın ardından Şemdinli: Savaştan çıkmış gibi

Havan mermisi düşen Altınsu Köyü'nde bazı evler de hasar görmüş. Fotoğraflar: SEBATİ KARAKURT

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 13 Ağustos'ta başlayarak 6 gün boyunca devam eden çatışmaların izleri pek çok noktada görülüyor. Araçları yakılan kamyoncular ekmek teknelerini kaybetmekten şikayetçi. Çok sayıda insanın da çatışmalar nedeniyle ilçeden ayrıldığı belirtiliyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Şemdinli'de 13 Ağustos'ta PKK 'nın yol kesip kimlik kontrolü yapmasıyla başlayan çatışmalar 16 Ağustos'ta özel harekât başkomiseri Ahmet Çamur'un şehit edilmesiyle şiddetlendi. Ardından Şemdinli-Yüksekova karayoluna hendekler kazıldı ve yol trafiğe kapatıldı. 19 Ağustos günü akşamüzeri hendekler kapatılıp yol trafiğe tekrar açılınca ilçe halkı ilk kez sokağa çıktı.

Şemdinli sokaklarında bulunan mermi kovanları, yakılmış kamyonlar ve kapatılmış hendekler şehir merkezinde günlerce süren bu çatışmaların boyutunu gösteriyor. Yedi gün süren çatışma sırasında şehirde gıda sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen esnaf, “Sebzelerimiz, meyvelerimiz çürüdü. Şehirde un bulanamadığı için bir çuval unun fiyatı 55 liradan 75 liraya yükseldi. Çatışmalardan dolayı birçok insan şehri bırakıp gitti. Silahların susmasını istiyoruz ve artık kimsenin ölmesini istemiyoruz” diyor.

DÖRT KONTROL NOKTASI

Yüksekova'dan sonra Şemdinli'ye gitmek için yola çıkıyoruz. Sıkı güvenlik önlemi alınan yolda dört farklı kontrol noktasından geçiyoruz. Kontrol noktasında bulanan askerler şüpheli araçları arıyor. Şemdinli'ye vardığımızda gözümüze çarpan ilk manzara şehre giriş çıkışı kapatan hendekler oluyor. Hendeklerin önceki gün polis tarafından kapatılmasıyla Yüksekova-Şemdinli yolu trafiğe açılmış. Hendekleri geçtikten sonra Şemdinli'nin hemen girişinde bulunan ve çatışmaların başladığı Sanayi Sitesi mevkiine varıyoruz. Araçtan inip şöyle bir etrafa baktığımızda yerlerde sağa sola dağılmış yüzlerce mermi kovanı olduğunu görüyoruz. Az ilerde yakılmış kamyonların etrafında toplanmış kamyon sahipleri araçlarından geriye kalanlara bakıyor.

‘EKMEK PARAMIZ GİTTİ’

Çatışmaları araştırırken bir vatandaş eliyle işaret yaparak, “Burası her şeyin başladığı alan. Özel harekât başkomiseri Ahmet Çamur burada hayatını kaybetti” diyor. Gazeteci olduğumuzu fark eden kamyon sahipleri etrafımıza toplanıp dertlerini anlatıyor: “Burada 5 kamyon, 2 minibüs yakıldı. Ekmek teknemiz gitti. Kaymakamlığa dilekçe verdik. Ama dilekçemiz henüz işleme alınmadı. Şimdi ne yapacağız?”

Dört çocuk sahibi olduğunu söyleyen kamyon şoförü Mehmet S., ağlayarak, “Benim bu arabadan başka hiçbir şeyim yoktu” diyor, “Bu araba benim ekmek teknemdi. Akşam saat 7’de yolum kesildi. Ellerinde silah vardı. Canımdan korktuğum için arabadan indim. Arabamı bırakıp kaçtım. Aracım yakıldı. Mağdur durumdayım. Bu arabayı Bodrum'da çalışırken kendi bileğimle aldım. Bunu almak için hanımın altınlarını sattım. Maalesef bu araba bana nasip olmadı. Yaktılar arabamı. Ne yapacağımı bilmiyorum…”

ALTINSU KÖYÜ BOŞALDI

Çatışmalar sırasında köy meydanına havan topu düşen Altınsu Köyü’ne gidiyoruz. Köy meydanında toplanan köy halkı topun düştüğü alanı göstererek olanları anlatıyor: “Köy meydanına top atışı yapıldıktan sonra dört kişi yaralandı. Evimizi boşaltıp Şemdinli'ye gittik. Akşamları kimse köyde kalmıyor…”

Havan mermisinden dolayı evi harabeye dönen Hüsnü Özel ise yaşadıklarını, “Evimize kurşun isabet etme ihtimaline karşı ailemle beraber bodrum katına indik. Saat 13.30'da köyün sağında ve solunda bulunan kırsal bölgeye top atışları yapıldı. O sırada köyün meydanına da bir top mermisi düştü. Şarapnel parçaları duvarlarımıza isabet etti. Evlerin ön cephesi yıkıldı. Şarapnel parçalarıyla ailemden dört kişi hafif yaralandı. Bu olaydan sonra köyü terk ettik” sözleriyle aktarıyor.

‘UNUN ÇUVALI 55 LİRADAN 75 LİRAYA YÜKSELDİ’

Esnafın uzun bir aradan sonra ilk defa kepenk açabildiği Şemdinli'de, halk da alışveriş yapmak için sokağa çıkmış. Çatışma süresince halkın gıda bulamadığını söyleyen bir esnaf, “6 gün boyunca zorunlu olmadıkça kepenk açamadık. Sebzelerimiz, meyvelerimiz çürüdü. Şehirde un bulunamadığı için bir un çuvalının fiyatı 55 liradan 75 liraya yükseldi. Çatışmalardan dolayı birçok insan Şemdinli’yi bırakıp gitti. Bu silahların susmasını istiyoruz ve artık kimsenin ölmesini istemiyoruz” diyor.

Şehirde yaşanan çatışmalar hakkında bilgi almak için gittiğimiz Şemdinli Kaymakamlığı'nda sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Detaylı bir aramadan sonra Kaymakamlık bahçesine alınıyoruz. Görüşme talebimizi kaymakamlığa ileten bir özel harekât polisi kaymakamın asayiş toplantısında olduğunu ve gün içerisinde bizimle görüşemeyeceğini söylüyor.