6 ilde eş zamanlı 'Vasat' operasyonu

Aşırı Dinci Vasat üyelerine yapılan basında aralarında örgüt lideri Şahmeran Sarı'nın da bulunduğu birçok kişi gözaltına alındı


GAZİANTEP/ŞANLIURFA - Türkiye'de çeşitli bombalama eylemleri ile adını duyuran aşırı dinci ‘Vasat Örgütü’ üyelerine karşı 6 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.
Gaziantep merkezli olduğu bildirilen ve Adana, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa illerini kapsayan eş zamanlı operasyon bu sabah erken saatlerde başlatıldı. Belirlenen evlere tek tek baskınlar yapılırken, çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.
Vasat örgütünün ilk eylemi 14 Eylül 1988’de Gaziantep’te kayıtlara geçti. Bu tarihte fuar alanında bomba bırakırken, 4 yaşındaki Ali Özdemir öldü. Örgütün o dönemdeki lideri Şahımerdan Sarı, Adana’da saklandığı evde yakalanmıştı.

 

Örgütün lideri Şahmeran Sarı gözaltında


Gaziantep 'teki operasyonda gözaltına alınanlandan birinin örgütün lideri Şahmeran Sarı olduğu, Sarı'nın 14 Eylül 1997 yılında gerçekleştirilen 1 çocuğun öldüğü 22 kişininde yaralandığı Müjde Kitap Fuarı'na düzenlenen bombalı saldırının faili olduğu ve bir süre önce cezaevinden çıktığı bildirildi. (dha)