6 kilogram TNT ve el bombasıyla saldırmış!

6 kilogram TNT ve el bombasıyla saldırmış!
6 kilogram TNT ve el bombasıyla saldırmış!
ABD Büyükelçiliği'ndeki saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba Ecevit Şanlı, üzerindeki 6 kilogram TNT patlayıcı elektronik düzenekli bir butona basmış ve elindeki el bombasını patlatmış. Şanlı Türkiye'ye kaçak olarak girmiş

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ankara ’dan ABD 'nin Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıya ilişkin gazetecilerin bir sorusu üzerine açıklamalarda bulundu. Güler, “Kimliğini belirlemiştik, dün ifade ettiğimiz kişinin olduğu kesine yakın belirlendi. Şimdi olayın sebebini araştırıyoruz. Sahte kimlik kullandığı kesin, Türkiye ’ye illegal giriş yaptığı kesin. 2001 yılında cezaevinden çıkıp bir daha dönmediği, arama kaydının bulunduğu kesin.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

 

Ankara Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, bomba-imha uzman ekiplerinin yapmış olduğu inceleme sonucunda yaklaşık 6 kilo TNT türü patlayıcının elektronik düzenekli butona basmak suretiyle patlatıldığı, ayrıca olay yerinde bulunan el bombası parçalarından eylemcinin yanında getirmiş olduğu el bombasını da patlattıldığı belirtilerek  şöyle denildi: "Eylemi yaptığı değerlendirilen kişi DHKP-C terör örgütü üyesi, 1977 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Şişli Harbiye Orduevine lav silahı ile saldırdığı ve yakalanarak tutuklanmış, cezaevinden tahliye edilmesinden sonra yurtdışına kaçmış ve anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs ve hükümlüler ile tutuklular ayaklanması suçlarından aranıyor.  DHKP-C militanı eylemcinin ailesi tarafından fotoğraflarından teşhis edildi ancak şahsın kesin kimlik tespiti ailesinden alınmış olan DNA örneği ile yapılacak mukayese sonrası tespit edilecek."

Yazılı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliğine düzenlenen intihar saldırısında 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti, iş takibi için gelen 1 kişide yaralandı. Eylemi düzenleyen DHKP-C militanı da öldü" denildi. Açıklama şöyle devam etti: "ABD Ankara Büyükelçiliğinin personel ve ziyaretçi girişlerinin yapıldığı kapıdan sahte kimlik kullanarak geçiş yapmak talebinde bulunan bir şahsın üzerinde taşıdığı bomba düzeneklerini patlatarak intihar eylemi gerçekleştirmesi sonucunda Büyükelçilik güvenlik görevlisi Mustafa Karasu’nun hayatını kaybettiği, iş takibi nedeniyle güvenlik-kontrol binasında bulunduğu anlaşılan Didem Tuncay adlı kişi ile 2 Büyükelçilik görevlisinin yaralandı."

Valilik açıklamasında, büyükelçilik güvenlik bölümünde görevli 2 personelin tedavilerinin ayakta yapıldığı, iş takibi nedeni ile bina içerisinde ve patlama mahalli yakınında bulunan yaralı Didem Tuncay’ın Ankara Numune Hastanesinde tedavisinin sürdürüldüğü belirtildi. Açıklamada, olaya ilişkin olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü ilgili birimlerince çalışmalara çok yönlü devam edildiği bildirildi.  (dha)