6 milyon kişi gribe karşı bağışıklı

6 milyon kişi gribe karşı bağışıklı
6 milyon kişi gribe karşı bağışıklı

Sağlık Bakanlığı, aşı olanlar ve hastalığı geçirenlerle birlikte 6 milyon kişinin bağışıklık kazandığını ancak bunun yeterli olmadığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı domuz gribinde ölüm sayısını açıklamazken, '2 milyon kişi aşı oldu, 4 milyon kişi hastalığa yakalandı' dedi

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, domuz gribinden ölenlerin sayısını artık açıklamazken, salgının başlangıcından bu yana Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin (2 milyonu aşı olarak, 4 milyonu hastalığa yakalanarak) hastalığa karşı bağışık hale geldiğini, ancak bu sayının hastalığın hızının kesilmesi için yeterli olmadığını vurguladı. Bakanlık, kişisel ve toplumsal korunma için aşılanmanın artarak devam etmesinin çok önemli olduğunu tekrarladı. 

Üçte biri 50’den genç, sağlıklı
Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, artık ölüm sayısının haftalık olarak açıklanmayacağı ilan edildi. Bakanlık 181 kişinin yoğun bakımda olduğunu duyururken, ölenlerin üçte birinin 50 yaşın altında ve sağlıklı kişiler olduğunu belirtti.
 Salgının dünyada yayılım hızını etkileyen faktörler sebebiyle, hastalığın ülkeleri etkileme düzeyinin birbirinden farklılık gösterdiği ifade edilen açıklamada, güney yarımküre ülkelerinde hastalığın temmuz-ağustos aylarında en yüksek seviyeye ulaştığını ve yazla birlikte oldukça anlatıldı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu kuzey yarımküre ülkelerinde ise sürecin başlangıç dönemi, aşılama oranları ve iklim özellikleri gibi faktörler sebebiyle hastalığın yayılma eğiliminin farklılık gösterdiği belirtildi.
ABD, Kanada, İsveç, İsviçre gibi aşılamanın yoğun olarak uygulandığı ülkelerde salgın yayılım hızında azalma ortaya çıktığı, ancak henüz aşılamaya başlayamamış veya yeterince aşılama yapamamış ülkelerde hastalığın yayılmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Pandemi başlangıcından bu yana ülkemizde yaklaşık 4 milyon kişinin hastalıkla karşılaştığı hesaplanmaktadır. Yaklaşık 2 milyon doz aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Böylelikle ülkemizde hastalığa karşı bağışık hale gelen kişi sayısının 6 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı hastalığın yayılım hızının kesilmesi için yeterli değildir. Bu sebeple aşılanmanın kişisel ve toplumsal korunma için artarak devam etmesi çok önemlidir. Hastalığın kış sonrasında azalması ve bir dahaki sonbaharda tekrar artma eğilimine girmesi  beklenmektedir. Hastalık artık tüm illerimizde görülmektedir. 67 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmuştur. Hastalık her yaş grubunda görülmekle birlikte daha sık olarak çocuk- genç ve orta yaş nüfusta görülmektedir. Yaşlılar daha az hastalanmakla beraber, hastalık daha şiddetli seyretmekte ve ölüme yol açabilmektedir. Gebe ve loğusalar, kronik hastalığı bulunanlar ve okul öncesi çocuklarda daha fazla ölüme yol açmaktadır.
Ölenlerin üçte biri 50 yaş altında ve sağlıklı olduğu bilinen kişilerdir. Ülkemizdeki haftalık ölüm sayıları hastalığın yayılım eğilimine paralel olarak belirli bir düzeyde seyretmekte olup, nüfusa oranı diğer ülkelerle benzerdir. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hastalarımızın 181’i yoğun bakım ünitelerindedir.”

 17 Aralık’ta ölü sayısı 458’di 
17 Aralık’taki açıklamada, domuz gribinden ölenlerin sayısı 458 olarak duyurulmuştu. (Radikal)