'6 yaşında kız çocukları evlenebilir' demek suç değilmiş

'6 yaşında kız çocukları evlenebilir' demek suç değilmiş
'6 yaşında kız çocukları evlenebilir' demek suç değilmiş
Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız'ın, "6 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğini" söylediği iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma, 'suçun unsurları oluşmadığı' gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlandı.

RADİKAL -  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kocaeli Baro Başkanlığı'nın 23 Ocak 2013 tarihli bir konuşmasında, '6 yaşında çocukların evlenebileceğini' söylediğini iddia ederek Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında yaptığı suç duyurusu ile ilgili olarak takipsizlik kararı verdi.

'KONUŞMA HALKI İNFİALE SÜRÜKLEMEK İÇİN SERVİS EDİLDİ' SAVUNMASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu savcısı Umut Tepe tarafından dün verilen takipsizlik kararında, Kocaeli Barosu'nun, Nureddin Yıldız'ın "6 yaşında çocukların evlenebileceğini" söylediği iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Takipsizlik kararında Nureddin Yıldız'ın, "Şikayete konu olan konuşmanın, 31 dakikalık bir konuşma içerisinden, halkı infiale sürüklemek amacıyla seçilip servis edildiği, söz konusu konuşmanın önceden hazırlanmış bir metin üzerinden yapılmamış olduğu, şifahi bir anlatım olduğu, bu konuşmanın ana amacının çocukların erken evliliğinin tehlikesi hakkında olduğunun açıkça görüldüğü, erken yaşta meydana gelen evlilik olaylarının İslam'a mal edilemeyeceği" şeklindeki savunmasına yer verildi.

Şikayete konu olan konuşmanın 23 Ocak 2013 tarihinde yapıldığının tespit edildiği belirtilen kararda, "Söz konusu konuşma, bir bütün olarak ele alındığında, erken yaşta çocukların evlendirilmesinin doğru olmadığının anlatıldığı, şeriat hükümlerine göre buluğ çağından önce de evlilik olabileceğini ancak istismarın önlenmesi için ulemanın evliliğe alt sınır getirmeyi uygun bulduklarını, mal ve cinsellik uğruna çocukların heder edilmemesi için küçük yaşta evliliklerin önüne geçilmesi gerektiğini belirttiği anlaşılmıştır" denildi.


TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

Takipsizlik kararında, söz konusu beyanların Anayasa'nın 25. maddesinde düzenlenen düşünce ve kanaat özgürlüğü, 26. maddesinde düzenlenen düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğüne dikkat çekilerek, konuşmanın düşünce açıklamanın, bilgi vermenin ve eleştiri sınırlarının içerisinde kaldığı belirtildi. Takipsizlik kararında, konuşmanın, açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ bulunduğu ve nesnel bir açıklama ile desteklendiği, bu haliyle atılı, "Halkı kanunlara uymamaya tahrik etme" ve "suç işlemeye alenen tahrik etme" suçların unsurlarının oluşmadığı gerekçesi ile Yıldız hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.
DHA-Yüksel KOÇ

Nureddin Yıldız: '6 yaşındaki çocuk evlenebilir'