60 komando gidiyor

Tampa'dan haber geldi
ABD'nin Afganistan saldırısının yönetildiği Tampa'daki Türk irtibat subayı önceki gün Pentagon'un 'aktif katılım'a ilişkin ilk somut isteğini Ankara'ya iletti: Afganistan'daki Kuzey İttifakı'nın komutanlarını eğitmek için özel birlik.
Amerika konuşlanacak
Genelkurmay'ın olumlu görüşüyle Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 60 kişilik bir tabur hazırlandı. Bakanlar Kurulu bugün konuyu ele alıyor. ABD'nin niyeti de Kuzey Afganistan'a konuşlanmak.

ANKARA - Afganistan'a yönelik harekâtı sürdüren ABD, operasyonun yeni aşamasını planlarken Türkiye'den ilk kez 'aktif katılım' istedi. ABD bu çerçevede 'eğitim birliği' talep etti. Talebi değerlendiren Genelkurmay, hükümete olumlu görüş bildirdi. Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 60 kişilik bir tabur hazır.
Konu bugünkü Bakanlar Kurulu'nda 'siyasi karara' bağlanacak. Başbakan Bülent Ecevit, toplantıdan sonra açıklama yapacak ve öğleden sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile haftalık olağan görüşmesinde bilgi vererek, hazırlanan kararnameyi onaya sunacak.
Yetki alınmıştı
Kararın onayıyla birlikte Genelkurmay Başkanlığı, 60 kişilik Bordo Bereli taburunu Kuzey İttifakı'nı eğitmek ve savaş taktikleri
vermek üzere Kuzey Afganistan'a gönderecek. Hükümet alacağı kararla Meclis'in verdiği yetkiyi de kullanmış olacak. Çıkarılacak kararname de bu yetkiye dayandırılacak.
Afganistan operasyonunun yönetildiği Tampa'daki karargâhta görev yapan Tuğgeneral Ümit Şahintürk başkanlığındaki irtibat ekibi önceki gün ABD'nin ilk 'ciddi' taleplerini Genelkurmay Karargâhı' na iletti. İrtibat subayının Ankara'ya gönderdiği notta ABD'nin özel eğitimli askerler istediği, söz konusu askerlerden Kuzey İttifakı'nı eğitmesinin
istendiği belirtildi.
Bu talep önceki gün önce MGK' da, ardından da Başbakanlık Konutu'nda gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde değerlendirildi. Ankara, daha önce ABD'den talep gelmeden Kuzey
İttifakı'nı eğitmeyi teklif etmesine karşın bu talebe olumlu yanıt vermedi ve talebin
'detaylandırılmasını' istedi. Bu çerçevede ABD'ye ne kadarlık bir birlik istediği, amacı ve görev yeri soruldu.
ABD, Kuzey İttifakı'nın eğitimi için
ihtiyaç duyulduğunu, özel birliklerin dağlık alanda savaşma bilgi ve yeteneğinden yararlanılmak istendiğini iletti. ABD, birliğin sayısını Türkiye'ye bıraktı. Gün boyu yapılan değerlendirmelerden sonra talebin 'olumlu' karşılandığına ilişkin işaretler akşam saatlerinde geldi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, öğlen saatlerinde "Bu konuda bilgim yok" derken, Başbakan Ecevit, 'henüz karar verilmediğini' söylemekle yetindi. Akşam saatlerinde ise Genelkurmay'ın talebe olumlu baktığı bilgisi alındı. Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da, "Asker gönderme konusu gündemimizde yok. Ancak Kuzey İttifakı'nın askeri eğitimini üstümüze alabileceğimizi söyledik" dedi.
Gözler hükümette
Bu gelişmeler yaşanırken, konunun bugünkü Bakanlar Kurulu'nda karara bağlanacağı ortaya çıktı. Bu çerçevede boş bir kararname imzaya açıldı, Ankara dışına çıkacak bakanlardan imza alındı. Askeri kaynaklar da şu değerlendirmeyi aktardı: "Askeri birliklerde bir tabur 300 kişiden oluşuyor. Ancak Özel Kuvvetler'de bir tabur 60 kişi. Hükümetin gönderilmesine onay vermesi durumunda Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinden seçilecek bir tabur Kuzey
İttifakı'nı eğitecek. Bu konuda hükümetin karar vermesi gerekiyor. Asker göndermenin faydaları ve zararları ortaya konuldu. Hükümet bunu değerlendiriyor. Önemli olan en faydalı kararın verilmesi."
Askeri kaynaklar, operasyonun bitmesinden sonra oluşturulması planlanan Barış Gücü'ne katılımın ayrıca değerlendirildiğini belirtirken, Özel Kuvvetler'in subay ve astsubaylardan oluştuğunu ifade etti.
Amerika'nın, Türkiye'den özel donanımlı eğitim birliği göndermesini istediği Kuzey Afganistan'a yerleşmeye hazırlandığı öğrenildi. Türkiye' den gidecek birliğin Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak'ta görev yapmış subay ve astsubaylardan oluşması bekleniyor. Afganistan'a gidecek Türk birliği, olası Taliban saldırılarına karşı kendisini koruyacak donanıma sahip olacak.