600 kişiye Öcalan davası açıldı

Eruh Başsavcılığı, 27 Kasım 2004'te PKK/Kongra-Gel'in kuruluş yıldönümü nedeniyle Eruh Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinge 22 ilden katılan ve aralarında eski parlamenter, belediye ve sendika başkanlarının da bulunduğu 600 kişi hakkında dava açtı.

KARS - Eruh Başsavcılığı, 27 Kasım 2004'te PKK/Kongra-Gel'in kuruluş yıldönümü nedeniyle Eruh Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinge 22 ilden katılan ve aralarında eski parlamenter, belediye ve sendika başkanlarının da bulunduğu 600 kişi hakkında dava açtı. 'Toplumu şiddete özendirecek şekilde propaganda yapmak, suçu ve suçluyu övmek, bölgesel etnik ve benzeri özellikler nedeniyle halkı alenen şiddete tahrik' suçlamasıyla üçer yıl hapisleri istenen zanlıların ifadeleri alınıyor.
Hakkında dava açılanların arasında, eski DEP milletvekili Mahmut Alınak, Kars-Ardahan Bölge Barosu Başkanı Necati Yakışırer, Digor ilçesine bağlı Dağpınar Beldesi Belediye Başkanı SHP'li Ayhan Erkmen ile, parti il başkanları, sendika üye ve başkanları da var.
Alınak: Mitingde yoktum
Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade veren eski DEP milletvekili avukat Mahmut Alınak, toplantının yapıldığı tarihte Kars'ta olduğunu söyledi. Alınak, "Tamamen düzmece bir tutanağa dayanarak iddianame hazırlanmış. Bu suçlama hayal ürünü, tamamen iftira. Tutanağı düzenleyen kamu görevlileri hakkında manevi tazminat davası açacağım. O toplantıya gitmediğimiz halde Kars'ta olduğumuzu ispatlamak zorundayız. Eğer ispatlayamazsak üç yıl ceza alacağız" dedi. Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen de, toplantıda okunan basın açıklamasına imza attıklarını, ancak toplantıya katılmadıklarını savundu.


    http://www.radikal.com.tr/7415107415100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.