600 polis şafak vakti bastı

600 polis şafak vakti bastı
600 polis şafak vakti bastı
Polis 7 ilde DHKP-C üyesi oldukları iddia edilen 85 kişiyi gözaltına aldı. 15 avukatın da gözaltında olduğu operasyonda dernekler ve hukuk büroları da basıldı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Son altı ayda sekiz silahlı-bombalı saldırı düzenleyen DHKP-C’ye İstanbul polisi tarafından operasyon düzenlendi. Türkiye genelinde 7 ilde sabaha karşı saat 4’te yapılan baskınlarda 15’i avukat 85 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 15’inin örgütte üst düzey yönetici olduğu iddia ediliyor. Helikopterlerin de destek verdiği operasyona altı yüz polis katıldı.
Polisin elinde gözaltına alınması planlanan yüz isim olduğu, fakat bazı isimlerin adreslerde bulunamadığından dolayı gözaltı işlemi gerçekleştirilemediği de bildirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre; operasyonun örgütün yönetici kadrosuna yapıldığı ifade ediliyor. Özel harekât polislerinin desteğiyle TAYAD, Gençlik Federasyonu, İdil Kültür Merkezi, Yürüyüş Dergisi ve Halkın Hukuk Bürosu’nda aramalar yapıldı.
Polis özellikle bazı binalara vinç ve balyozlar kullanarak girdi. Aramalarda çok sayıda dökümana el konuldu. Polisin istihbaratına göre 2’şer kişilik 9 hücre, polise yönelik yeni saldırılar için peş peşe yurtdışından Türkiye’ye geldi. Hücreler önce İstinye Polis Merkezi’ne saldırdı. 1 örgüt üyesi öldürüldü. Ardından Fatih’te restoranın tuvaletine bomba koyan militanlar Avcılar’da bankadan para çeken bir polis memurunu da yaraladı.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA: AJANLIK FAALİYETİ...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün resmi web sitesinden operasyonla ilgili yapılan açıklamada da şöyle denildi : "Son zamanlarda İstanbul genelinde (6) silahlı-bombalı saldırı eylemi gerçekleştiren, (3) Polisi şehit eden, (7) Polisin ve (6) vatandaşımızın yaralanmasına sebep olan, geçmişten günümüze benzer çok sayıda eylem gerçekleştiren taşeron sol bir terör örgütüne yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında operasyon başlatılmıştır. 18 Ocak 2013 günü ilimizin 19 ilçesinde ve 7 ayrı ilde eşzamanlı yapılan operasyonda, terör örgütünün yönetici kadrosu, avukat yapılanması ve mahalli alan yapılanmalarına yönelik 55 ayrı adreste mahkeme kararlarıyla aramalar yapılmıştır.
Legal görünüm altındaki dernek/kültür merkezi/dergi bürolarında çelik kapılarla (11 çelik kapıdan geçilerek) korunaklı hale getirdikleri yerlerde, Yurtdışında bulunan örgüt elebaşlarına ülkemizin kozmik bilgilerini şifreli metinler halinde kodlayarak raporladıkları, başka ülkeler lehine ajan faaliyeti yürütmek için gizli haberleşme merkezleri oluşturdukları tespit edilmiştir. Bazı basın yayın organlarında "avukatların, mesleki faaliyetleri ve baktıkları davalar nedeniyle gözaltına alındıkları" iddia edilmektedir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları ve Cumhuriyet Savcılarının nezaretinde titizlikle yürütülen soruşturmada, şahıslar "terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği" şüphesiyle gözaltına alınmıştır. Operasyon sırasında yurtdışı ve yurtiçi gizli haberleşmelerine ait kriptolu doküman ve dijital delillerin yakılmak ve kırılmak suretiyle yok edilmeye çalışıldığı görülmüştür.

Arama yapılan adreslerde;

-1 adet 9 mm çapında Rus yapımı Makarov marka tabanca,

-1 adet Kurusıkı tabanca,

- Molotof yapımında kullanılan çok miktarda malzeme,

-Çok miktarda yakılmaya çalışılmış harddisk, flashdisk ve yazılı dokümanlar ile örgütsel dijital malzemeler ele geçirilmiştir.

-Operasyon kapsamında İstanbul ilinde 68 şüpheli gözaltına alınmıştır.


Fransa Barosu gözaltıları kınadı


Bu arada Fransız Barolar Birliği, Türkiye’de 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 avukatın gözaltına alınmasını protesto etti. Birlik Başkanı Christian Charriere-Bournazel tarafından yapılan açıklamada, avukatların ‘ siyasi nedenlerle’ gözaltına alındıkları belirtilerek, “Türkiye, AİHM’den çıkarılsın” denildi.