600 Suriyeli sınır dışı edildi

600 Suriyeli sınır dışı edildi
600 Suriyeli sınır dışı edildi
Akçakale'deki sığınmacı kampında 1 kız çocuğunun öldüğü yangını protesto için eylem yapan Suriyeliler'in çıkardığı olayların ardından 600 sığınmacı sınır dışı edildi, sınır dışıların süreceği belirtiliyor.

AKÇAKALE - Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde bulunan Süleymanşah Konaklama Tesisi'nde dün 1 kız çocuğunun öldüğü yangını protesto için eylem yapan Suriyeliler ile güvenlik güçleri arasında çıkan ve 3.5 saatte kontrol altına alınan olaylara karıştıkları açıklanan 600 sığınmacı sınır dışı edildi.
İç karışıklığın sürdüğü ülkelerinden kaçarak Türkiye 'ye sığınan 35 binin üzerinde Suriyelinin barındığı Akçakale'deki Süleymanşah Konaklama Tesisi'nin 1 No'lu Mahallesi'nde dün sabah elektrik kontağından yangın çıktı. Yangında çadırda bulunan 7 yaşındaki Sudra El-Hammut öldü, 2 ablası yaralandı. Daha önce çıkan yangınlarda da çoğunluğu çocuk, 6 kişinin öldüğü çadır kentte kalan Suriyeli sığınmacılar protesto için idare binası önünde eylem yapmaya başladı. Kısa sürede kalabalıklaşan sığınmacılar, idare binasını ve görevlileri taşladı. Şanlıurfa'dan asker ve polislerin takviye olarak gönderildiği çadır kentte güvenlik güçlerinin müdahalesi ile olaylar 3.5 saatte kontrol altına alındı. Olayları görüntüleyen gazetecilerin tartaklandığı, otomobillerin zarar gördüğü, idare binalarının tahrip edildiği, 3 çadırın ateşe verildiği ve çok sayıda kişinin hafif yaralandığı olayların kontrol altına alınmasının ardından inceleme başlatıldı. 

600 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLDİ 
Olayların bastırılmasının ardından gerginlik sırasında güvenlik güçleri tarafından kaydedilen kamera görüntüleri incelenmeye alındı. Titizlikle incelenen görüntülerde olayları tırmandıran, taş atan ve çadır kente zarar veren kişiler saptandı. Polis ve askerler, daha sonra kimlikleri saptanan kişileri kaldıkları çadırlardan tek tek dışarı çıkardı, ardından 20'şer ve 30'ar kişilik gruplar halinde otobüslere bindirerek sınır dışı etmek üzere Akçakale Sınır Kapısı'na götürdü.
Gece başlayan ve halen devam eden görüntü kayıtları incelemesinde, bugün öğleye kadar, olaylara karıştığı belirlenen 600 Suriyeli'nin sınır dışı edildiği bildirildi. Yetkililer, görüntülerin incelenmesine devam edildiğini ve bu sayının daha da artacağını kaydetti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEDE 
Dün gerginliğin adresi olan Akçakale'deki Süleymanşah Konaklama Tesisi'nde güvenlik önlemleri de sürdürülüyor. Çadır kentteki mahalle ve sokaklara barikat kuran güvenlik güçleri, sığınmacıların sokak dışına çıkmalarına ve yeni bir olay çıkarmasına engel olmaya çalışıyor.

ŞANLIURFA'DA 89 BİN 457 SURİYELİ BULUNUYOR 
2 yılı aşkın süredir iç karışıklığın sürdüğü Suriye'den kaçan binlerce kişi Türkiye'ye sığındı. Yakınlarının yanına yerleşen veya kendi imkanlarıyla yeni bir hayat kuranların dışında, AFAD verilerine göre, 188 bin 421 Suriyeli çadır kentlere yerleştirildi. Türkiye'ye sığınan 89 bin 457 Suriyeli, Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinde çadır kentte, Harran İlçesi'nde ise konteyner kentte barındırılıyor. 

YANGINLARDA 16 KİŞİ ÖLDÜ

Suriyeli sığınmacıların barındığı çadır kentlerde şu ana kadar çıkan yangınlarda 16 kişi öldü. Ceylanpınar'da bulunan Telhamut Çadır Kenti'nde, geçen yıl 24 Aralık ve bu yıl 15 Ocak'ta çıkan yangınlarda 9 kişi öldü.
Akçakale'deki Süleymanşah Konaklama Tesisi'ndeki çadırlarda, 8 Ocak, 12 Şubat ve son olarak dün çıkan yangınlarda 7 kişi yaşamını yitirdi. 

SURİYELİLER SIK SIK ARBEDE ÇIKARIYOR 
Öte yandan, Şanlıurfa'nın 3 ilçesinde kalan Suriyeliler, zaman zaman kötü yaşam şartları, ısınma sorunu veya yangınlar nedeniyle yaptıkları eylemlerde görevlilere veya çadır kentlere zarar veriyor. Sığınmacılar bazen de kendi aralarında kavga ediyor. Son olarak, geçen 27 Şubat'ta Harran'daki konteyner kente yerleştirilmediklerini ileri süren Suriyelilerin, konteynerlerde kalan yakınlarının da desteğiyle çıkardığı olaylarda 35 kişi yaralandı.
Bugüne kadar Şanlıurfa'daki 3 barınma merkezinde olay çıkaran 800'e yakın Suriyelinin değişik tarihlerde sınır dışı edildiği bildirildi. (Hasan KIRMIZITAŞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112706111270615

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sınırdışı mı? - huseyin366

  Hukuksuz ve vicadni olmayan bir durum gibi.Onları nasıl savaş bölgesine tekrar gönderirsin?

  Nasıl Yani? - naslan10

  Bu haberi anlamadım. Bu uygulamanın adil olmadığı kesin bence. Hukuki mi bilmiyorum.

  .. - stavinski

  Suriye'de iç karışıklık yaratırken Türkiye'ye mülteciler kullanılıyordu. Sanırım savaşı kendine SUD adını veren üç beş çapulcunun kazanamayacağı anlaşılınca da mülteciler sınır dışı edilmeye başlandı

  Hakikaten! - fonksiyonel

  Mülteci bile olsa. Evladı, kardeşi yanarak can vermiş birilerinden bahsediyoruz. Ve bu yangınlar münferit bile değil, sistemli olarak devam ediyor. O canı küle dönen kişilerin, devekuşu gibi boynunu kuma gömüp, sükut içerisinde biat etmesini mi bekliyordunuz ki. Evet onlar Arap, evet onlar muhalif, evet onlar bizden değil. Yardımımızı, lütfumuzu anlamadılar diye. Geri postalayarak çok güzel yaptırım uyguluyorsunuz hakikaten!

  eeeee bekleyin hele - Secret Garden

  yahu dunyanin en irkci en tekci devletine guvenip esad denen diktatorden kurtulacaginizimi sandiniz? vakti zamaninda cecenlerde boyle bir hata yapmisti turklere turk devletine guvenen herkes kazik yemistir.saddam oyle kaddafi oyle cecenler oyle israil -kürtlere karsi israil kadar turkiyeyi destekleyen hicbir devlet yokken israilde gene oyle.abd avrupa velhasili kelam her kimki turklere guvenip bir is yapmissa muhakkak kaziklanmistir.kendi iclerindede aynen oyleler.kürtlere her turlu iskenceyi yaptilar yapmayada devam ediyorlar.aleviler kurtulus savasinda diyap aganin onca destegine ragmen turk ordusu tarafindan yakilan ilk yer tunceli oldu.ya sizler kimsiniz sevgili suriyeliler.bu daha lele bunun birde lolosu var.sizleri teker teker esada verebilirler.bakmayin bugun size verdikleri destege.cecenlerin butun komutanlarini kgb ye verdiler.hemde istanbulun icinde hepsi katledildi.bekleyin bakalim.esadi ararsiniz emin olun.esad sizin caminizimi kapatti? dilinizde egitimemi izin vermedi? ne yaptiki? birde sigindiginiz ve yerlere goklere cikarmadiniz devletlere bakinda ibret alin.karsilastirin sadece esad suudiler-katar-misir-turkiye kadar birsey yapmismi? hamayi yakti ve bilmem kac bin insan katletti.baska? turkiyede 5500 koy yok.4 sehir tunceli-maras-corum-sivas bunlari icindekilerle yaktilar.kendi tabirleri ile magaralarda terorist bebelerini fareler gibi yaktik! bekleyin gorun bakalim!