6000 askere 15 gün karantina

6000 askere 15 gün karantina
6000 askere 15 gün karantina
Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı, kızamık salgını nedeniyle karantina altına alındı

Bugün yemin töreni için tugaya gelen asker aileleri ise askeri yetkililer tarafından geri gönderildi. Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı'nın 15 gün daha kızamık salgını nedeniyle karantina altında tutulacağı bildirildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, Kütahya Hava Er Tugayı'nda görülen kızamık hastalığı nedeniyle karantina altına alındığı haberleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada," Hastalığın yayılımını engellemek amacıyla birlikteki personel kızamık aşısıyla aşılanmaya başlanmıştır. Halen hastalığın kuluçka döneminde olduğu, hastalık belirtilerinin ortaya çıkmamış kişilerin olabileceği düşünülerek tedbir amaçlı birlik gözetim altına alınmıştır. İki hafta süresince bu gözlemin devam etmesi kararlaştırılmıştır. Askerlerimizin genel durumu iyi olup, endişe verici herhangi bir husus söz konusu değildir" denildi.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Bugün bazı internet sitelerinde Kütahya Hava Er Tugayında görülen Kızamık Hastalığı nedeniyle karantina altına alındığı haberleri yer almıştır. Konu ile ilgili açıklamamız aşağıda sunulmuştur. Kütahya’daki askeri bir birlikte bulunan iki kişide kızamık hastalığı belirtileri ortaya çıkmış ve alınan numuneler Ulusal Referans Laboratuvarımızda incelenerek vakaların kızamık hastası oldukları 11 Ocak 2013 tarihinde teyit edilmiştir. Hastalığın yayılımını engellemek amacıyla birlikteki personel kızamık aşısıyla aşılanmaya başlanmıştır. Halen hastalığın kuluçka döneminde olduğu, hastalık belirtilerinin ortaya çıkmamış kişilerin olabileceği düşünülerek tedbir amaçlı birlik gözetim altına alınmıştır. İki hafta süresince bu gözlemin devam etmesi kararlaştırılmıştır. Askerlerimizin genel durumu iyi olup, endişe verici herhangi bir husus söz konusu değildir." (dha)