62 kız babası erkek çocuk için helva yaptı

62 kız babası erkek çocuk için helva yaptı
62 kız babası erkek çocuk için helva yaptı
Burdur'un Gökçebağ Köyü'nde 62 kız babası, erkek çocuklarının olması için köy meydanında helva kardı, dua etti.

Onur ÖZKAN

Gökçebağ Köyü’nde kadın nüfusu artarken, yıllar içinde erkek sayısı azaldı. 1985 yılında 604 kadın, 607 erkeğin yaşadığı köyde 1997’de 610 kadın, 562 erkek, 2000’de 611 kadın, 598 erkek, şu anda ise 655 kadın, 600 erkek yaşamını sürdürüyor. Erkek çocukları olmayan babalar, köy meydanında toplanarak eski bir geleneği yeniden canlandırdı. Köyde sadece kız çocukları olan 62 baba, ’erkek çocuk duası’ yaptı. Köy sakinlerinden Cumhur Bozkaya ve Halil Eroğlu önderliğinde köy meydanında toplanan kız babaları, 2 kazan helva kardı. Helva kazanlarının başına geçen kız babaları, köy imamı Ali Rıza Sak ile birlikte erkek çocuk sahibi olmak için dua etti. Duanın ardından kız babaları kardıkları helvadan önce kendileri yedi, ardından köylülere ikram etti. 

ESKİ BİR GELENEK 
Köy sakinlerinden Süleyman Pekşen, bir kızı ve bir oğlu olduğunu söyledi. Pekşen, "Yörük asıllı bir köyüz. Geçmişte erkek çocuğu olanlar helva kardırıp köylüye dağıtırdı. Şimdi bu adet devam ettirilmiyor. Bugün kız babaları, erkek çocukları olmadığı için bu geleneği hatırlayarak helva kardırdı. Umarım herkes hayırlı erkek çocuk sahibi olur. Ama her şeyden önemlisi Allah hayırlı evlat versin. Bundan sonra bu geleneklerimizi devam ettireceğiz" diye konuştu. Pekşen, kız babalarının ’Armudu taşladım, kız işi boşladım, Allah’ım ben oğlana başladım’ diyerek dua ettiğini de belirtti. Pekşen, "Köydeki kız babaları da bugünden sonra ’çakıl armudu’ gibi sağlam erkek çocuğu sahibi olacak" dedi. 

Etkinliği düzenleyen Cumhur Bozkaya ise bir kızı olduğunu, bir oğlu olması için dua ettiğini söyledi. Gökçebağ Köyü’nde 62 erkeğin sadece kızları olduğuna dikkati çeken Bozkaya, "Benim de 1 kızım var. Kadın nüfusu artarken, erkek nüfusu sürekli düşüyor. Herkesin çifter çifter oğlu olsun diye 2 kazan helva kardık. Umarım hayırlı erkek çocuklarımız olur" diye konuştu. 

ERKEK ÇOCUK BABALARI DA DUA EDECEK 
Erkek çocuk babası İbrahim Tosun ise erkek babaları olarak kız babalarının da erkek çocuk sahibi olması için dua edeceklerini dile getirdi. Tosun, "Biz de köy meydanında onların erkek çocukları olması için helva karacağız. Allah onlara da çocuk nasip etsin" dedi. (DHA)


  ETİKETLER:

  Bugün

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Köy

  http://www.radikal.com.tr/107511210751123

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eski bir gelenekmis - kulluk

  bizim ulkemizde namus cinayetleri, cocuk gelinlerde bir gelenek haline geldi. ne guzel degil mi eski geleneklerimize sahip cikiyoruz. erkek cocugum olsun diye helva yiyen bir toplumuz ya, su cagda! eski bir gelenek diyip yasanan su korkunc feodalligi yumusatma cabalariniz urkutucu... hic radikal bir yaklasim degil!

  bir - commu

  erkek bir kiz cocugum var ve ikisini de birbirinden cok seviyorum. eger oglum olmasaydi ben de bir ogul isterdim, her ikisinin de tadi farkli. ama kuskusu olanlara soyleyeyim: kiz cocugu gibisi yok :)

  Gönüllerine göre olur umarım. - brandywine06

  Erkek çocuk kuş mu konduracak anlamış değilim ama herkes kendinde olmayanı ister diye bir söz vardır, haklıdır. Sadece erkek çocuğu olanların kız çocuk için helva kardırdığı bir köyü bir gün bu ülkede görürsek, asıl o zaman iç rahatlığıyla Allah herkes gönlüne göre versin diyeceğim!