65 bin aday sıfır puan aldı

OKS'ye katılan yaklaşık 767 bin öğrenciden 65 bini sıfır puan aldı. En başarılı iller Edirne, Ankara ve Eskişehir. Her iki puan türünde de beş aday birinciliği paylaştı. Ağrı, Hakkâri ve Şırnak son sıralarda. Bu yıl özel okul öğrencileri daha başarılı.

ANKARA - Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda tüm soruları doğru yanıtlayan beş öğrenci birinciliği paylaşırken, en başarılı il Edirne. Doğu ve Güneydoğu illeri başarı sıralamasında sonda. 65 bin öğrencinin puanı ikiden az doğru yanıt verdikleri için hesaplanamayan sınavda, bütün alanlardaki liselere toplam 218 bin 771 öğrenci yerleşecek.
OKS sonuçları dün Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından açıklandı. Çelik'in verdiği bilgiye göre, OKS için başvuran 786 bin 284 adaydan 17 bin 648'i sınava girmedi. Sınavda, üç yanlışın bir doğruyu götürmesi kuralının uygulanması nedeniyle geriye ikiden az doğru yanıtı kalan 65 bin 76 adayın puanı hesaplanamadı. Bu adayların aldıkları ham puanların ortalaması 0.5'ten küçük kaldığı için standart puanlarının hesaplanamadığı belirtildi.
Kızlar daha başarılı
(Türkçe Matematik) TM puan türünde 703 bin 533, Matematik Fen (MF) alanında da 703 bin 532 aday, 160 baraj puanını aşarak ilgili puan türlerinde okul tercihi yapmaya hak kazandı. TM alanında 26, MF alanında 27 aday, 160 baraj puanını geçemedi. Sınava giren 402 bin 475 erkek öğrencinin yüzde 89.41'i, 366 bin 161 kız öğrencinin yüzde 93.86'sı barajı geçti. Adaylardan 12'sinin cevap kağıtları bakanlığa 'sınav kuralları içinde ulaştırılamadığı' için iptal edildi. Her iki puan türünde de Edirne birinci, Ankara ikinci, Eskişehir üçüncü sırayı aldı.
'Fırsat eşitliği yok'
Sonuçlara göre, Edirne, Ankara, Eskişehir, Isparta, Burdur, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Kırşehir ilk 10 sırada, Muş, Van, Bitlis, Bingöl, Şanlıurfa, Kars, Mardin, Ardahan, Ağrı, Hakkâri ve Şırnak da son sıralarda yer aldı. Çelik, sonlarda yer alan illerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer aldığına işaret ederken, öğretmen ve ders sıkıntılarının sorun yarattığını söyledi. Çelik, "Doğu ve Güneydoğu vilayetleri içerisinde maalesef sadece Malatya ve Elazığ, Türkiye'nin ilk yarısının arasına girmiştir. Fırsat eşitliğini sağlayabilmek amacıyla çaba harcıyoruz. Ama arada maalesef yılların getirdiği bir uçurum var" dedi.
'Sıfır'cılara ABD örneği
Çelik, "65 bin öğrenci sıfır puan aldı. Bunun sebebi başarısızlık mı, başka nedenleri var mı?" sorusu üzerine, "Aslında bunların puanları sıfır değil. Üç yanlış bir doğruyu götürünce kalan doğrular da gidiyor. Burada aslında ham puanı 0.5 ile 0.5'in altına düşenler değerlendirmeye alınmıyor. Başarısızlık konusu geçen yıl da çok abartıldı. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri ABD ve İngiltere'de liseyi bitirme çağına gelmiş olan, fakat doğru dürüst okuma yazması olmayan binlerce öğrenci var. Bu Türkiye'ye mahsus bir şey değil" dedi.
'Okul ayrımı yapmıyoruz'
Çelik, "Birinciler özel okullardan. ÖSS'de aynı şey oldu. Devlet okulları OKS'de de sınıfta kaldı diyebilir miyiz?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Biz meseleyi özel okullar ve devlet okulları şeklinde ayırmıyoruz.
Okulların hepsi bizim okullarımızdır ama bu yıl en başarılı çocuklarımız özel okullardan çıkmıştır. Keşke devlet okullarımızın hepsi bu özel okullardaki bazı öğrencilerimizin gösterdikleri başarıları gösterebilseler. Özel okullar, özellikle bazı başarılı öğrencileri ücretsiz olarak kaydediyorlar, onları özel bir şekilde yetiştirerek, tabii işin bir de cezbedici tarafını ön plana çıkarıyorlar. Ama devlet okullarında da özel okullardan çok daha başarılı olan okullarımız var. Ama özel okullarla mukayese kabul edilmeyecek kadar iyi durumda olmayan okullarımız da var."
Sınav kağıdı önce eve!
Çelik, 12 adayın sınavının iptal edilme nedeniyle ilgili olarak da, "Bir örnek veriyorum. Öğrenci sınavdan çıkmış cevap kâğıdını evine götürmüş, sonra tekrar getirmiş sınav komisyonuna teslim etmiş" dedi.
'Başarı oranı arttı'
Çelik, öğrencilerin sınav sorularındaki başarı durumlarını da geçen yılki sınav sonuçlarıyla karşılaştırdı.
Buna göre, geçen yıl Türkçe testindeki 7.54 başarı ortalaması, bu yıl 9.90'a, matematik testindeki başarı ortalaması 1.15'ten 2.35'e, fen bilgisi testindeki başarı ortalaması 4.70'ten 4.79'a, sosyal bilgiler testindeki başarı ortalaması 7.68'den 8.20'ye yükseldi. Çelik, her yıl adayların en çok zorlandığı testin matematik olduğunu belirterek, yeni müfredatın bu sonuçlar da göz önünde bulundurularak hazırlanacağını kaydetti. Bu arada, birinciliği paylaşan adayların sınavda yöneltilen soruların tümünü doğru yanıtladıkları belirtildi. Sınavda Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler alanlarının her birinden 25 olmak üzere toplam 100 soru yöneltilmiş, ancak Fen Bilgisi'nden bir soru iptal edilmişti.
Tercihler internetten
Adaylar, sınav sonuçlarını bakanlığın 'www.meb.gov.tr' internet adresinden ve Avea'nın SMS hizmeti aracılığıyla öğrenebilecek. Sınav sonuç belgelerini bugünden itibaren mezun oldukları ilköğretim okullarından alabilecek adayların adreslerine, ayrıca posta aracılığıyla sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Bu yıl ilk kez OKS'de tercihler, adayların puanı belli olduktan sonra ve internet aracılığıyla alınacak. Veliler, öğrencilerin mezun olduğu ilköğretim okulu müdürlüklerine başvurarak, tercih işlemlerini yapacak.
Başvuru 21 Temmuz'da
Sınav sonucunda fen liselerine 5 bin 328, sosyal bilimler lisesine 384, Anadolu liselerine 118 bin 900, Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerine 53 bin 719, Anadolu öğretmen liselerine 13 bin 230, Anadolu imam hatip liselerine 14 bin 40, özel fen ve meslek lisesine 5 bin 2, sağlık meslek liselerine 7 bin 534 ve diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerine 634 olmak üzere toplam 218 bin 771 öğrenci yerleştirilecek. Tercih başvuruları, 21 Temmuz'da başlayacak ve 5 Ağustos'a kadar sürecek. Her iki puan türünün en az birinden 160 puan barajını geçenler, puan türüne göre en fazla 12 tercih yapabilecek. Yerleştirme sonuçları 16 Ağustos'ta açıklanacak; kayıtlar da, 16-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7523797523790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.