65'ini aşan Türklerin yüzde 89'u hasta

Sağlık Bakanlığı, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle 65 ve üzeri yaşlı vatandaşları 'yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıklar' konusunda uyardı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle 65 ve üzeri yaşlı vatandaşları 'yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıklar' konusunda uyardı. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre Türkiye'de 65 yaş ve üzerinde 4 milyon kişi yaşıyor. Ülkemizde yaşlı nüfusun oranı ve yaşlı vatandaşlarda hastalık sıklığı ise giderek artıyor.
Temel Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü'nün verilerine göre: Türkiye'de 65 yaş üzeri kişilerin yüzde 89'unun kronik bir hastalığı var. Bu kişilerin yüzde 35'inde iki, yüzde 23'ünde üç, yüzde 14'ünde ise dört veya daha fazla hastalık bir arada. 65 yaş üstünde ölümlerin yüzde 43.2'si kalp-damar hastalıkları, yüzde 10.3'ü kanser, yüzde 8.4'ü ise beyin hastalıklarına bağlı. Bu ölümlerin ana risk faktörleri sigara ve alkol, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı.
Ne yapmalı?
65 yaş üzeri kişilerde diyabet, obezite, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenmenin önemini hatırlatan bakanlık, şu önerilerde bulundu:
Öğün sayısını artırın, az yiyin. Sabah kahvaltısını mutlaka yapın. İdeal vücut ağırlığınızı koruyun. Yağlı besinlerin tüketimini sınırlandırın. Kırmızı et yerine tavuk ve hindi etini tercih edin. Haftada en az 2-3 kez balık tüketin. Hayvansal kaynaklı yağı azaltın. Kan şekerini hemen yükselten şeker, şekerli ve hamurlu besinler yerine sütlü tatlıları tercih edin. Her gün beş-yedi porsiyon sebze ve meyve ile haftada iki-üç kez kuru baklagil yemeği tüketin. Kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. Turşu ve salamuralardan
uzak durun. Sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçının. Ihlamur, taze meyve suyu, ayran ve çorbayı tercih edin.


    http://www.radikal.com.tr/7588017588010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.