65'lik Kız İzciler Kayaköy'de kampta

Bir zamanlar herkesin imrendiği izcilere, yavrukurtlara, oymakbaşlarına ne oldu diye merak mı ediyorsunuz? Onlar hâlâ kampta.

MUĞLA - Bir zamanlar herkesin imrendiği izcilere, yavrukurtlara, oymakbaşlarına ne oldu diye merak mı ediyorsunuz? Onlar hâlâ kampta. 45-65 yaş arasındaki 'Kız İzciler', bir TV programında görüp beğendikleri Fethiye ilçesine bağlı Kayaköy'de kamp kurdu.
50 yıllık izci lideri Sevim Koçak, mübadele döneminde Rumlar tarafından boşaltılan Kayaköy'de çevreyi tanımak amacıyla geziler yapmak, ayrıca yörede temsilcilik açmak için kadınlarla toplantı yapmak niyetinde olduklarını söyledi. Bilgisayar önünde yalnızlaşan çocukların doğayı tanımamasından yakınan Koçak, "Bu yüzden okullarda izciliğe önem verilmeli. Duvarlar arasında izcilik olmaz, izcilik doğayla bütünleşmektir, bir yaşam biçimidir. Disiplinli bir gençlik teşkilatıdır izcilik, ama biz yaşlandık. Gençleri yetiştirmek görevimiz" dedi. Kız İzci'ler Derneği bu yıl 32. yılını kutladı.
'İzci kaybolmaz, kısa süreli şaşırır'
Yedi-17 yaşları arasında tüm çocuk ve gençler en yakınlarındaki izci kuruluşu, yoksa İl Gençlik Spor Müdürlüğü aracılığıyla izci olmak için başvurabiliyor. İzcilik kapsamında çocuk ve gençlere verilen eğitimlerin arasında çadır kurma ve kampçılık, hava tahmini, doğada vahşi hayvanlardan korunma ve kaybolmama yer alıyor. Türkiye İzci Federasyonu'nun sitesinde "Kaybolmak, izcilerin sözlüğünde bulunmayan bir kelimedir" deniliyor, "İzcilerin sözlüğünde buna karşı gelen olsa olsa 'kısa süren bir şaşkınlık' olabilir." (aa, Radikal)