66 ayda geri adım: Okul yaşı, 69 ay

66 ayda geri adım:       Okul yaşı, 69 ay
66 ayda geri adım:       Okul yaşı, 69 ay

Geçen yıl uygulamaya konulan ‘4+4+4’ eğitim sisteminin en çok tartışılan konusu ‘okula başlama yaşı’nda değişikliğe gidildi. 66 ay olan ilkokula zorunlu başlama yaşı 69 aya çekildi. Bu haktan yararlanmak için velilerin okula dilekçe vermesi yeterli olacak. Milli Eğitim Bakanlığı ’nın bu değişikliği, 66 ay ısrarındaki hatasından dönüş olarak yorumlandı.
Milli Eğitim Bakanlığı, tüm karşı çıkışlara rağmen geçen yıl ‘4+4+4’ uygulaması kapsamında çocukların okula başlama yaşını da aşağıya çekmişti. Eski sistemde 72 aylıklar, yani 6 yaşını doldurmuş, 7 yaşından gün almış çocukların okula başlaması zorunluydu. Bazı veliler yıl kaybı yaşanmaması için çocuklarını 69 aylıkken de okula yollayabiliyordu. ‘4+4+4’ sistemiyle ise okula başlama yaşı bir yıl geriye alınarak 60 aya çekilmişti. Düzenlemenin yasalaşmasının ardından bakanlık gelen tepkileri dikkate alarak yönetmelikte 60 ve 66 aylık ayrımına gitmişti. Okula başlama yaş sınırı zorunluluğu 66 ay olarak belirlenmişti. 60-66 aylık çocuklar ise velileri isterse okula kayıt olabilecekti. 66-72 aylık çocuklara ayrıca sağlık raporu almaları halinde bir yıl kayıt erteleme imkânı sağlanmıştı. Uygulama kapsamında geçen yıl 500 bin civarında 66-72 aylık çocuk birinci sınıfa kaydedilmişti. 98 bin de 60-66 ay aralığında çocuk okula gönderilmişti. Ayrıca zaten eski uygulamaya göre okul yaşı gelmiş, 7 yaş civarındaki çocuklar da birinci sınıfa başlamıştı. Bu nedenle okullar açıldığında aralarında neredeyse 1.5 yaş fark olan çocuklar aynı sıraları paylaşmıştı. 

Sorunlar çıkmıştı

Hem yaş aralığındaki önemli fark hem de küçük yaştaki çocukların derste uzun süre oturması, dikkat dağınıklıkları ve tuvalet sorunları nedeniyle ciddi sorunlar yaşanmıştı. Bakanlık dün okula başlama yaşında yeni bir değişiklik yaptı. İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle okula başlama yaş zorunluluğu 66 aydan 69 aya kaydırıldı. Buna göre okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylıkların kayıtlarını velilerinin isteği doğrultusunda bir yıl erteleyebilecek. Bunun için rapor almaya gerek kalmayacak. Böylelikle velinin isteğine bağlı olarak okula başlama yaşı 60-69 ay aralığını kapsayacak.
69, 70 ve 71 aylık olanlar da ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu almaları halinde kayıtlarını bir yıl erteleyebilecek.