67 il başkanı 'Biz Baykalcıyız' dedi

CHP Genel Merkezi'nin girişimiyle Ankara'da toplanan 67 il başkanı, liderleri Deniz Baykal'a bayrak açan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e "Hiç kimse üzerinde şaibe iddiaları varken, Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğuna talip olamaz" mesajı verdi.

ANKARA - CHP Genel Merkezi'nin girişimiyle Ankara'da toplanan 67 il başkanı, liderleri Deniz Baykal'a bayrak açan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e "Hiç kimse üzerinde şaibe iddiaları varken, Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğuna talip olamaz" mesajı verdi.
İzmir, Gaziantep, Erzurum ve Rize gibi bazı muhalif il başkanlarının katılmadığı toplantıda 49 il başkanı hazır bulundu. 18 il başkanı da telefonla hazırlanan bildiriyi desteklediğini bildirdi. Bildiriyi açıklayan İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem, bazı il başkanlarına ise ulaşamadıklarını söyledi. CHP'nin içinden ve dışarıdan teslim alınmaya çalışıldığı öne sürülen bildiri özetle şöyle:
"Bir ilçe belediye başkanı, ABD ziyareti sonrasında, parti tüzük ve ilkelerini yok sayarak, meşru kurultay süreci dışında, bir genel başkanlık yarışı başlattı. Seçildiği beldenin sorunlarıyla ilgilenmek yerine, seçildiği partinin dikkatini dışa dönük mücadeleden iç tartışmalara çekme gayretine giren bu belediye başkanının hangi kaynaklarla kampanya yürüttüğü tartışılırken, yolsuzluk dosyaları ortaya saçıldı. Hiç kimse üzerinde şaibe iddiaları varken, Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğuna talip olamaz ve böyle bir iddianın destekçisi olamaz."
'CHP en önemli kale'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılan CHP Gençlik Kolları Kurultayı'na katıldı. Kurultayda konuşan Baykal gençlere şöyle seslendi:
"AKP her türlü yönlendirmeye açık, ama Türkiye'yi yönlendirmek için yetersiz. Bu nedenle muhalefeti de iktidar gibi kontrol altına almaya dönük girişimler var. CHP, Türkiye'nin en önemli kalesidir. CHP düşmezse, Türkiyede düşmez. Siyaseti, kariyerist, geçim kapısı gibi görme anlayışına karşı çıkacağınıza inanıyorum. Siyaset, Anadolu'nun mazlum insanları adına iş yapmaktır. Onlar size, çek-senet imzalamazlar, araba vermezler, maddi olarak geleceğinizi güvence altına almazlar. Sadece hayır duası ederler. Onların duasını holdinglerin trilyonlarına tercih edecekseniz işte meydan, işte CHP".