680 ekmek teknesi yakıldı mı?

680 ekmek teknesi yakıldı mı?
680 ekmek teknesi yakıldı mı?
Ankara'da yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı çarşıdaki dükkânlar beş saat içinde kül oldu. Bazı mağaza sahipleri 'sabotaj' iddiasında bulundu.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Başkentte Yunus Emre Çarşısı’nda çıkan yangında 680 dükkân tamamen küle döndü. Çarşı Derneği’nin başkanı Özal Balkalı bunun sabotaj olabileceğini söylerken çarşının çok sayıda kamerayla takip edildiği belirtildi. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.
Altındağ’da gece yarısı başlayan ve beş saatte söndürülebilen yangında yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı 680 dükkan kullanılamaz hale geldi. Söndürme işlemleri sırasında iki itfaiye eri de yaralandı. İtfaiye, çatının çökmesi ve ufak çapta meydana gelen patlamalar nedeniyle yangına müdahalede zorlandı. Bu sırada çarşının içine girmeye çalışan esnaf ile polis arasında tartışmalar yaşandı. Esnaf yangını gözyaşları içinde izledi.
Dernek başkanının ‘sabotaj’ iddialarına bazı esnaf da katıldı. İsmini vermeyen bazı mağaza sahipleri, belediye başkan yardımcılarının çarşıya gelip “Dükkânlarınızı bize verin. 15 gün içinde yıkalım. Yerine iki katlı lüks bir çarşı yapıp size verelim” dediğini, esnaftan bazılarının buna tepki gösterdiğini ve yangının da iki gün sonra yaşandığını iddia etti.

Kameralar inceleniyor

Olay yeri inceleme ekipleri yangının sebebini araştırmaya koyuldu. Çarşıyı izleyen kamera kayıtlarının zarar görüp görmediği polisin çalışmaları sonucu ortaya çıkacak. Altındağ Belelediyesi başkan yardımcıları ve Altındağ Kaymakamı Ali Fuat Türkel de olay yerine giderek esnafla görüştü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP’li milletvekilleri Levent Gök, Aylin Nazlıaka ve Sinan Aygün de çarşıya giderek esnafı dinledi.