687 bin öğretmenin kimlik bilgileri bir tık mesafede

ANKARA - Yüz binlerce öğretmenin okul ile T.C. kimlik numaralarının da yer aldığı bilgilerin çalınarak ünlü paylaşım sitesi rapidshare’e yüklendiği ortaya çıktı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim alanındaki birçok hizmetin sanal ortama taşınmasını sağlayan ‘İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki (İLSİS) tüm veriler; ünlü paylaşım sitesi Rapidshare’de paylaşıma açıldı. SQL veritabanında yayımlanan verilerde, 687 bin öğretmenin T.C. kimlik numaraları, isimleri, çalıştıkları okullar gibi sadece il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bulunması gereken bilgiler yer alıyor.

Bir dakikada indirilebiliyor
Bilgilerin tamamı sadece 130 Mb’lik bir alan kaplarken, daha kolay ulaşılabilmesi amacıyla sıkıştırılarak rapidshare’e yüklenen veriler, sadece 13 Mb yer kaplıyor. Bu verileri indirmek isteyen bir kişinin sadece bir dakikasını harcaması yetiyor. Durumun ortaya çıkması, e -okul ve İLSİS gibi sistemlerin güvenliğinin ne kadar sağlandığının sorgulanmasına da neden oldu.
MEB yetkilileri, sadece ilk kademe bilgilerin çalındığını belirterek, Bakanlığın konuyu soruşturduğunu açıkladı:
“Sadece herkesin ulaşabileceği, sicil numaraları, TC kimlik numaraları, çalıştığı kurumlar gibi bilgiler çalındı. Ancak sicil puanları gibi kapsamlı bilgilere giriş yapılamamış. Konunun bir ‘hack olayı’ olup olmadığı araştırılıyor. Bir güvenlik zafiyetinden bu bilgilerin ele geçirildiğini düşünüyoruz ve asıl bilgilerin yer aldığı alana giriş yapamaması da sistemin ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyuyor.” 
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde Bilişim Hizmetleri Daire Başkanlığı da araştırmaya başladı.

Meclis gündeminde
CHP’li Muharrem İnce, konuyu Meclis gündemine taşıdı. İnce, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e yönelik soru önergesinde, güvenlik önlemlerini sordu. İnce, Bakan Çelik’e bilgilerin güvenliğinin nasıl sağlandığını da sorarken, bu bilgilerin nasıl yedeklendiğini ve yedekleme konusunda hangi ülkelerden destek alındığının da açıklanmasını istedi. (Radikal)