'69 ilahiyatçı polis adayı var'

Emniyet Genel Müdürlüğü, üniversite mezunu yeni polislerin
alımında ilahiyat fakültesi mezunlarının kollandığına ilişkin haberleri yalanladı, 2 bin yeni polisten sadece 69'unun bu fakülteden diplomalı olduğunu açıkladı.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü, üniversite mezunu yeni polislerin
alımında ilahiyat fakültesi mezunlarının kollandığına ilişkin haberleri yalanladı, 2 bin yeni polisten sadece 69'unun bu fakülteden diplomalı olduğunu açıkladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan dünkü haftalık bilgilendirme toplantısında gazetecilerin soruları üzerine, ilahiyat fakültesi mezunlarına polis alım sınavında öncelik verildiğine ilişkin haberlere değindi. Çalışkan, 2 bin polis alımı için yapılan sınava 6 bin üniversite mezununun başvurduğunu söyledi. Çalışkan sınavı kazanan 2 bin polis adayının çoğunluğunun öğretmenlik, mühendislik, iktisat, işletme gibi okulları bitirdiğini, ilahiyat mezunu sayısının 69 olduğunu ve bunun da yüzde 3.6'ya tekabül ettiğini söyledi.
3.5 milyon korsan toplandı
Bu arada Çalışkan, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Hakkındaki Kanu'nda yapılan değişikliğin ardından kolluk birimlerine, korsan materyallere doğrudan müdahale yetkisi verildiğini anımsattı. Bu değişiklikle, mülkiyet haklarının uygulanmasından doğrudan sorumlu kurumlar arasına girdiklerini belirten Çalışkan, 12 Mart 2004'ten bu yana ele geçirilen korsan materyal sayısının 3 milyon 550 bine çıktığını bildirdi. Bu materyalleri pazarlayan 5 bin 56 kişi hakkında idari işlem yapıldığını ifade eden Çalışkan, ele geçirilen materyallerin yaklaşık 3 milyonunun CD/ VCD, 317 bininin de korsan kitap olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7488437488430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.