6'ncı Vehbi Koç ödülü Prof. Aziz Sancar'ın

6'ncı Vehbi Koç Ödülü'nün sahibi, moleküler biyoloji alanındaki çalışmalarıyla dünyaca tanınan ve Amerikal Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen sayılı Türk'ten biri olan Prof. Dr. Aziz Sancar oldu.

İSTANBUL- 6'ncı Vehbi Koç Ödülü'nün sahibi, moleküler biyoloji alanındaki çalışmalarıyla dünyaca tanınan ve Amerikal Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen sayılı Türk'ten biri olan Prof. Dr. Aziz Sancar oldu. Sancar'ın DNA yaralarını tamir etmekte kullanılan bir sistemi tanımlamasının dışında buluşunu yapıp ismini koyduğu
'excinuclease/excision nuclease' enzimi terimlerinin Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü'ne girmesi gibi evrensel bilime katkı sağlayan çalışmaları bulunuyor.
Vehbi Koç Ödülü bu yıl sağlık bilimleri alanında verildi. Dün Koç Müzesi'nde düzenlenen törenle sahibini bulan ödül, üstün bilimsel nitelikleri ve insan sağlığına yapmış olduğu üst düzey katkıları nedeniyle Prof. Dr. Aziz Sancar'ın oldu. Prof. Sancar'a ödülünü Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç verdi.
Sancar, DNA Onarımının Moleküler Mekanizmalarının Aydınlatılması çalışmasıyla, her türlü DNA yarasını tamir etmekte kullanılan 'nükleotid çıkarımlı tamir' (NER) sistemini tanımladı. Sancar'ın ikinci bilimsel keşifi ise vücudun biyolojik saatiyle ilgili. Sancar, memeli hayvanların kriptokrom adını verdiği bir proteini kullanarak gündelik saati ayarladıklarını gösterdi.
Sekiz çocuklu bir aileden
Sancar, 1946'da Mardin'in Savur ilçesinde, sekiz çocuktan yedincisi olarak dünyaya geldi. Kendi deyimiyle 'Okuma yazma bilmeyen, fakat eğitime önem veren' bir anne-babanın çocuğuydu. 1963'te İstanbul Tıp Fakültesine giren Sancar, fakülteyi bitirdikten sonra ABD'ye gitti. 1997 yılından bugüne North Carolina Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanının 300'e yakın bilimsel makalesi bulunuyor.
Vehbi Koç Ödülü'yle 100 bin dolarlık para ödülü de veriliyor.