7.5'lik deprem İsmail'i yıkamadı

7.5'lik deprem İsmail'i yıkamadı
7.5'lik deprem İsmail'i yıkamadı
Depremden sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm olan 24 yaşındaki İsmail Ar, şimdi Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının yıldızı ve A Milli Takım oyuncusu


YALOVA- 17 Ağustos 1999 depreminden sonra enkazın altında kaldıktan sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm olan 24 yaşındaki İsmail Ar, bugün Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının yıldızı. Ar, Galatasaray formasıyla iki sezonda altı kupa kazandı.
17 Ağustos 199 tarihinde İsmail Ar, 14 yaşındaydı. Yalova’nın Kazimiye köyünde iki katlı bir evde ailesiyle oturuyorlardı. O akşam kuzeniyle sohbet etti. Gece saat 01.00 gibi yattı. Uyandığında kendini betonlar arasında buldu. Deprem anını hissetmemişti. İki katlı olan ev tamamen çökmüştü. Kafası ve vücudu yatak ile duvar arasında sıkışmıştı.

Enkazda 30 dakika
Enkazda geçen 30 dakikanın ardından onu molozların arasından çıkardılar. Her tarafında korkunç ağrı hissediyordu. Hastaneye götürüldüğünde doktorlar omurilik zedelenmesi olduğunu söylediler. Altı ay boyunca Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Rehabilitasyon Tedavisi gördü. İsmail Ar yaşadıklarını anlatıktan sonra “Deprem insanlara çok zarar verdi, herkes benim kadar şanslı değildi” diyor. Çünkü deprem onu yıkmayı başaramadı.
Depremden sonra Aksa Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü’nü bitiren Ar, 2005 yılında Yalova Ortopedikler Spor Kulübü’nün kurulmasıyla birlikte tekerlekli sandalye basketboluna başladı. Bu branşta üç-dört ay sonra 2. Lig’de mücadele ettiklerini söyleyen Ar, şunları söylüyor:
“2. Lig’de mücadele ettiğimiz ilk senemizde büyük başarı elde ettik. O sezon ligi üçüncü olarak tamamladık. Ligde maç başı ortalama 36 sayı atarak sayı kralı oldum. Daha sonra bana Galatasaray Antrenörü Sedat İncesu’dan teklif geldi. Ardından Galatasaray forması giymeye başladım.”

Avrupa şampiyonu oldular
Galatasaray’a transfer olduktan sonra ardı ardına başarılar yakalayan takımın yıldız oyuncusu İsmail Ar, “Takım olarak birçok başarılara imza attık. Galatasaray formasıyla çıktığım iki sezonda altı kupa birden kazandık. Bunlardan ikisi Türkiye Süper Ligi şampiyonluğu, ikisi de Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğudur. Bir kere Türkiye Kupası’nı kazandık. Son olarak da bu yıl Avrupa Kıtası’nı temsilen gittiğimiz Japonya’da namağlup olarak Kıtalararası Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olduk” diye konuştu.
2008 Milliyet Yılın Sporcusu olarak yılın takımı seçildiklerini belirten Ar, “Takımdaki sporcu arkadaşlarımla birlikte büyük başarı elde ederek 2008 Milliyet Yılın Sporcusu ödülüne layık görüldük. 2006 yılında Ümit Milli Takımda 15 kez forma giydim. 2009 yılında ise A Milli Takıma seçildim. Bundan sonraki hedefim A Milli Takım’ın başarısı için ter dökmek” dedi.
Depremin kendisini kamçıladığını ve hayata daha sıkı tutunduğunu belirten İsmail Ar “Depremi yaşamasaydım hayatım böyle olmazdı. Şu an hayatımdan çok memnunum. Deprem olmasaydı bu başarıyı yakalayamazdım. Dünyaya bir kez daha gelsem yine aynı kaderi yaşamak isterdim” dedi.10 yıl önce, 10 yıl sonra
Doğan Haber Ajansı 10 yıl önce depremden sonra Adapazarında çektiği fotoğraflarla aynı yerden tekrar deklanşöre bastı. Soldaki resimde 17 Ağustos’ta büyük hasar gören Adnan Menderes Caddesi ve bugünkü hali görünüyor. Yüksek binaların artık hiçbiri yok. Yıkımın büyük olduğu ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği Bosna Caddesi’nde ise yıkılan binaların hiçbiri yok onların yerinde geniş bir meydan var. FOTOĞRAFLAR: ZAFER TOKUŞ / DHA


    ETİKETLER:

    Basketbol