7 askeri şehit edildiği pusuyu burada kurdular


7 askeri şehit edildiği pusuyu burada kurdular

7 askeri şehit edildiği pusuyu burada kurdular
Tokat'ın Reşadiye İlçesi'ne bağlı Sazak Köyü Jandarma Karakolu'na giden askeri aracı pusuya düşüren teröristlerin 7 askeri şehit ettiği yer, 1360 rakımlı tepedeki karakola virajlı yoldan 1 kilometre, kuş uçuşu 500 metre uzaklıkta.7 ŞEHİT MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI HABERİ İÇİN TIKLAYINKarakolun görüş mesafesi dışında dik yolun virajlı kesimde, sisin de etkisiyle gizlenen teröristlerin, aracın yavaşladığı sırada gerçekleştirdiği saldırının izleri halen duruyor. Şehitlerin kan izinin bulunduğu bölgeye saçılan boş kovanlar, askerlerin teröristlere karşılık verdiğini gösteriyor.
Reşadiye çıkışında bir grup köy yolunun üzerinde yer alan Sazak Köyü’ne giden yol, dik yamaçların arasında keskin virajları ile dikkat çekiyor. Yaklaşık 500 rakımlı bölgeden başlayan yol sürekli tepeye doğru kavisler çizip tırmanıyor. Aşağıda soğuk ve sis kendini hissettirmezken, karakolun bulunduğu tepeye yaklaşıldıkça sis etkisini artırıyor. İlçe merkezi ile karakol arasındaki 20 kilometrelik yol, dik rapma ve keskin virajları nedeniyle 45 dakikada geçilebiliyor.

ARACIN YAVAŞLADIĞI YERDE PUSU
Teröristler askeri aracın yavaşlayacağını hesap ederek karakola 1 kilometre mesafade yolun virajlı kesiminde pusu kurdu. Pusu kurulan nokta, karakoldaki nöbetçilerin de görüş mesafesinin dışında kalıyor.
Arkalarını karakola veren teröristler, yolun üst kısmındaki bodur ağaçlık alandan, sisin de etkisiyle yavaşlayan askeri araca otomatik tüfeklerle dün saat 15.20'de ateş açtı. Askeri araç 200 metre daha ilerleyebilseydi, karakolun görüş alanına girecekti.
Saldırıya araçtaki güvenlik güçleri de karşılık verirken, yaklaşık 5 dakika süren çatışmanın ardından, teröristler dağlık arazide kaçarak izlerini kaybettirdi. Silah sesleri üzerine karakoldan çatışma bölgesine takviye timleri geldi. Kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için bölgede geniç çaplı operasyon başlatıldı.
Olay yerinde ateş açılan askeri araca ait parçalar, yakıt izi, cam kırıkları ve kan izleri duruyor. Mehmetçiğin de tüm olumsuzluklara rağmen saldırıya karşlık verdiği, olay yerinde bulunan boş kovanlardan anlaşıldı.
Saldırının hemen ardından gece boyunca operasyonlar sürerken, karakolun bulunduğu tepe ve daha yüksek kesimlere sabaha karşı kar yağdı ve arazi beyaza büründü. Alt kesimlerde ve saldırının gerçekleştiği bölgede ise kar yok.

KARAKOL GEÇİŞ NOKTASINDA
1990’lı yıllarda DHKP-C ve sonrasında TİKKO’nun örgütlü eylem yaptığı, 90’lı yılların sonunda ise PKK’nın bu örgütlerle işbirliği yaparak Karadeniz’e açılmak için kullandığı güzergahta yer alan Sazak Karakolu, 2000 yılında bulunduğu mevkiye konuşlandırıldı. Bölgedeki geçiş noktalarını kontrol altında tutmaya çalışan karakolda yaklaşık 60 askerin görev yaptığı belirtildi.
Olay günü bölgeye devriye görevine çıkan askeri araç, izinden dönen ve 2 gün Reşadiye Jandarma Komutanlığı’nda karakola götürülmeyi bekleyen onbaşı Cengiz Sarıbaş ile er Arif Temel’i alın karakola dönüyordu.
Saldırının ardından yaralılar askeri araçlar ve 2 kilometre uzaktaki Sazak Köyü'nden gelen sivil bir araçla hastaneye kaldırıldı.

OPERASYONLAR SÜRÜYOR
Hain saldırının meydana geldiği bölgeden başlayarak geniş bir alana yayılan askeri operasyon devam ediyor. Çevre illerden de takviyle birliklerin gelmesiyle operasyonlar gece boyunca devam etti.
Saldırıyı henüz üstlenen olmazkan, resmi makamlardan da saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü konusunda açıklama yapılmadı.
Bölgeye giden yollarda ve çıkış noktalarında güvenlik güçlere tedbir alırken, sabah saatlerinde yeni birliklerin de operasyona katıldığı bildirildi. Özellikle arazinin meyilli ve ormanlık oluşu, zirvede ise kar yağışının etkili olması nedeni ile güvenlik güçlerinin hızlı sonuç almasını güçleştirdiği kaydedildi.

İMRALI’DA 4 YIL GÖREV YAPMIŞTI
Saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Harun Arslanbay'ın, Sazak Karakolu'ndaki görevi öncesinde, terörist başı Abdullah Öcalan’ın hükümlü bulunduğu İmralı’da 4 yıl görev yaptığı öğrenildi.
Uzman Çavuş Arslanbay, İmralı sonrası Reşadiye İlçesi Sazak Karakolu'nda göreve başlamıştı.

BAYRAKLAR ASILDI
7 askerin şehit edilmesine tepki olarak Reşadiye’de ve Tokat merkezde gece boyunca halkın öfkesi dinmedi. Bayraklarla sokaklara dökülen halk terörü lanetlerken, cadde ve sokaklar da Türk bayrakları ile donatıldı.
Tokat il merkezinde Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların organizasyonu ile yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı bir miting düzenlenerek, tepkiler dile getirildi. Terörün sonlandırılması ve hükümetin gerekli tedbirleri alması konusunda çağrılar yapıldı.