7 bin kadın ölüm korkusundan oy veremeyecek

7 bin kadın ölüm korkusundan oy veremeyecek
7 bin kadın ölüm korkusundan oy veremeyecek
Şiddet nedeniyle sığınma evlerinde kalan 3 bin 220 kadın ile hayati tehlike riski bulunan ve yakın korumaya alınan 3 bin 983 kadın, ölüm tehdidi karşısında sandığa gidemiyor.

RADİKAL - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sığınma evlerinin ve burada kalan kadınların deşifre olmaması için bundan önceki seçimlerde kadınların sandığa gitmemeleri gerektiğini bildirmişti. Bakanlık, pazar günü yapılacak genel seçimler içinse sığınma evlerine bir yazı göndererek, “oy kullanacak kadınların organizasyonunu sağlayın” talimatı verdi. Sığınma evlerinde kalan ve can güvenliği riski olmayan kadınlar polis eşliğinde sandığa giderek oy kullanacak.


YASAL DÜZENLEME YOK


Ancak gördüğü şiddet nedeniyle yaşadığı ili, bölgeyi terk eden, ailesinden ve şiddet gördüğü kişilerden tehdit alan, ölüm tehdidi altındaki kadınlar sandığa gidemeyecek. Oy hakları ellerinden alınan seçmen kadınlar, aynı nedenlerden yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerde de oy kullanamadı. Kadın Çalışmaları Derneği’nin başı çektiği kadın hakları savunucusu dernekler, "Sığınma evlerindeki kadınların gizlilik kuralı bozulmadan, kimlikleri deşifre olmadan oy kullanabilecekleri" bir düzenleme için çalışma yürütüyor. Ancak şiddet mağduru kadınlar, henüz düzenleme olmadığı için bu seçimde de seçme hakkından mahrum. (Fevzi KIZILKOYUN/Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/137324713732471

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nefret suçları savcılarca izlenmiyor. - Su Cemre Sim

  Taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nde, taraf olduğumuz uluslar arası sözleşmelerde, Anayasamızda, Türk ceza Kanunun' da ayırımcılık suçtur. Herkes yasalar karşısında eşittir. Ne var ki; cahil politikacılar, üçüncü sınıf vaizler(Müslüman'lıkta ruhban sınıfı yoktur, ama bizim mollalar bal gibi ruhbandır.)yirmi dört saat nefret suçu işliyor. Bazı camilerde, cahil halkın dört gözle izlediği televizyon kanallarında, internet sitelerinde, erkeklere kadınlara nasıl çeki düzen verileceği anlatılıyor. Camilerde din adamlarının önemli bir çoğunluğu ,erkekleri kadınlara karşı kışkırtıyor. Üçüncü sınıf ,cahil politikacılar, kadının nasıl güleceğinden, nasıl giyineceğinden, ne kadar miras payı alacağına kadar ,cahil kafasından döktürüyor. Günde beş kez, bütün erkekleri toplayıp, kadınlara nasıl kötü davranılacağı anlatılıyor.Erkekler de gereğini yapıyor(!), eline tabancayı, bıçağı, baltayı, nacağı alıp kadını öldürüyor. Arkasında cennet vaadi de var, mollalar, devlet adamları da arkasında. Bu ölümler yeni köleler de yaratıyor; neden olmasın?İnsanları cins,din, dil, ırk, mezhep gibi ayırımlar yapıp kışkırtanlar hakkında kararlı biçimde savcılıklara suç duyurusunda bulunulmalı. Toplum, cahil politikacaılar ile hain mollararın insafına bırakılmamalı. Ülkemizde, erkek şiddeti her yerde ağır biçimde sürüyor.katliamlar artarak sürecek, çünkü; evlerinde köleleştirilmiş kadınların sayısı bilinemiyor.