'7 Çok Geç'! Hemen anaokuluna yazılsınlar

'7 Çok Geç'. Haydi çocuklar okul öncesi eğitime...
Araştırmalar, beyin gelişiminin üçte ikisinin sıfır-dört yaş arasında tamamlandığını gösterirken, Türkiye okul öncesi eğitimde, Mısır, Suriye gibi ülkelerle aynı kulvarda.

İSTANBUL - '7 Çok Geç'. Haydi çocuklar okul öncesi eğitime...
Araştırmalar, beyin gelişiminin üçte ikisinin sıfır-dört yaş arasında tamamlandığını gösterirken, Türkiye okul öncesi eğitimde, Mısır, Suriye gibi ülkelerle aynı kulvarda. 0-6 yaş grubundaki 7 milyon çocuktan sadece yüzde 11'i okul öncesi eğitim alıyor. Belçika'da üç-beş yaş arası çocukların yüzde 95'i, Danimarka'da yüzde 89'u, Fransa'da yüzde 100'ü okul öncesi eğitim görüyor. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), miniklere daha iyi bir eğitim için '7 Çok Geç' kampanyasını başlattı.
AÇEV, '7 Çok Geç' kampanyasını dün basın toplantısıyla tanıttı. Kampanya, okul öncesi eğitimle ilgili bilinç oluşturmayı ve erken çocukluk eğitiminin hükümet programlarına alınmasını hedefliyor. İki yıl sürece kampanyada önce, beş-altı yaş grubunun okul öncesi eğitimden yararlanması sağlanacak. Kampanyaya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim Reformu Girişimi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı destek veriyor.
İki yıl öndeler
AÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayla Göksel Göçer, uluslararası çalışmalara göre okul öncesi eğitimi alan ve şimdi 15 yaşında olan çocuklar akranlarından iki yıl önde. Okul öncesi eğitimin Türkiye'de beş-altı yaş grubunda zorunlu olması halinde 56 bin 700 ek dersliğe, 52 bin öğretmene ihtiyaç olacak. Sadece bina yatırımları için 1.2 katrilyon gerekecek" dedi.
ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, Türkiye'de okul öncesi eğitimin, sadece çalışan annelerin çocuklarının yararlandığı eğitim olarak görüldüğüne dikkat çekti, "Devlet her okulun içine ana sınıfı da yapmalı ve ücretsiz eğitim verilmeli" dedi.
Kampanyaya gönüllü çalışmak dahil herkes katkıda bulunabilir. '3747'ye SMS yollayarak 5 YTL bağışta bulunmak mümkün. Bağış için: Vakıflar Bankası İstanbul Finansmarket Şubesi 2040817 No'lu hesap.


    http://www.radikal.com.tr/7396887396880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.