7 gününde LYS sonucunun sırrı kırmızı kutuda saklı

7 gününde LYS sonucunun sırrı kırmızı kutuda saklı
7 gününde LYS sonucunun sırrı kırmızı kutuda saklı
Üniversite adayları daha önce aylarca sonav sonucunun açıklanmasını bekliyordu. ÖSYM, bu sürpriz yaptı ve YGS sonuçlarını 8, LYS sonuçlarını ise 7 günde açıkladı. ÖSYM'nin bu hızının sırrı kırmızı kutuda saklı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi


Yükseköğertime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ÖSYM rekor bir hızla sınav sonuçlarını sekiz günde açıklamıştı. Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda ÖSYM daha da hızlandı. Tüm testler bittikten yedi gün sonra sonuçlar açıklandı. Sonuçlar erken açıklanınca daha önce 15-25 Temmuz olarak açıklanan tercih dönemi de 8-18 Temmuz’a çekildi. ÖSYM’nin hızının sırrı yenilenen bilişim alt yapısı ve geçen sene uygulanmaya başlayıp tamamen oturan kırmızı kutu uygulaması. Tercih döneminin erkene çekilmesi ise üniversitelerin talebiyle gerçekleşti.

SANSÜRE TEPKİ

Dün ÖSYM Başkanı sınav sonuçlarını açıkladı. Sonuçlarda önceki yıla göre değişen şeyler oldu tabii. Örneğin Matematik ve geometri testlerinde başarı düştü, artık sıfır puan çeken öğrenci sayısı ve başarısız iller açıklanmayacağı açıklandı. Her il ile sonuçlar ayrı ayrı paylaşılacak bundan sonra. Sıfırcılara sansür uygulaması ise tepki çekti. Eski Eğitim Sen Başkanı Alaaddin Dinçer “Başarısızlığı kapatmaya çalışıyorlar. Son on yılın en kötü sonuçlarıyla karşı karşıyayız. Bunu değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum” diye konuşuyor.

Sonuçlarda konuşulanlardan biri de ÖSYM’nin hızı oldu. 800 bini aşan adayın sınav kağıtları bir hafta gibi kısa bir sürede değerlendirildi. Bu hızın perde arkasında ise ÖSYM’nin yenilenin bilişim alt yapısı ve geçen sene uygulanmaya başlayan kırmızı kutu uygulaması var. Bu uygulamaya göre soru ve cevaplar aynı kutu ile gidiyor. Ancak cevap kağıtları soru kitapçıklarından ayrı kırmızı kutulara konularak geri gönderiliyor.

65 BİN KUTU GİTTİ, 6 BİN KUTU DÖNDÜ

Örneğin LYS’de soru kitapçıkları ve cevap anahtarları sınav merkezlerine 65 bin kutu içinde gönderildi. Sınav bittikten sonra cevap kağıtları kırmızı kutulara konduğu için sadece cevap kağıdı olarak ulaşan kutu sayısı 6 bin oldu. Yani ÖSYM artık kutuları açarken soru ve cevap kağıtlarını ayırmak ile uğraşmıyor. Kırmızı kutulardan direkt cevap kağıtları çıkıyor. 6 bin kutuyu ise 5 saatte açmak mümkün oluyor. Geçen sene uygulamaya başlanan kırmızı kutu uygulaması bu sene tamamen oturdu. Sınav görevlileri daha önceden eski alışkanlıkla soru ve cevap kağıtlarını bir arada koyabiliyordu. Ancak sistem artık oturdu, sınav görevlileri de alıştı.

YARIM SAATTE 700 BİN TIK

Öte yandan ÖSYM, tüm bilişim alt yapısını yeniledi. Değerlendirmede kullandığı makinalırın kapasiteni büyüttü. Ayrıca çalışanların niteliği ve sayısı artırıldı. ÖSYM Basın Müşaviri Yasin Bulduklu, ÖSYM’nin yazılımını kendi yaptığı için, neye ihtiyaçları varsa ona göre yazılımı geliştirebildiklerini belirterek, bu esnekliğin de hız kazandırdığını söylüyor. Bulduklu, Dün ÖSYM’nin sayfası yarım saate bir 700 bin tık aldığını anlatarak “Ancak sayfa hiç kilitlenmedi. Bu da sistemin geldiği noktayı gösteriyor. Saatte 2- 2. 5 milyon tık alıp takılmayacak bir noktadayız” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER TERCİHİN ÖNE ALINMASINI İSTEDİ
Sınav sonuçları açıklanınca 15-25 Temmuz olan tercih dönemi de 8-18 Temmuz’a çekildi. Tarihlerin erkene alınması isi üniversitelerin erken kayıt alıp, eğitim öğretime de erken başlama talebinden kaynaklandığı belirtildi.