7 milyarlık vazo davası

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil'in eşi Füsun Erdil'in 'vazoya 6 milyar 992 milyar lira ödeterek devleti zarara uğratmakla' suçlandığı davanın tanığı eski emir subay yardımcısı Hayrettin Günova, "Hanımefendi eşyaları kendi alır, biz paketleri görmezdik.

ANKARA - Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil'in eşi Füsun Erdil'in 'vazoya 6 milyar 992 milyar lira ödeterek devleti zarara uğratmakla' suçlandığı davanın tanığı eski emir subay yardımcısı Hayrettin Günova, "Hanımefendi eşyaları kendi alır, biz paketleri görmezdik. Bize, bu komuta için alınmıştır, diyerek fatura verir, bunu imzaya götürürdük" dedi.
Füsun Erdil ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Satın Alma Komisyonu üyelerinin yargılanmasına, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada İlhami Erdil'in dava konusu dönemdeki emir astsubayı Hayrettin Günova dinlendi. Füsun Erdil'e bazen alışverişlerde refakat ettiğini, komutan konutuna veya kendisine alışveriş yaptıklarını, ancak alınanları bilmediklerini belirten Günova, şöyle devam etti:
"Alışverişleri paketlenmiş halde arabaya taşırdım. Füsun hanım, şahsına eşya aldığında parayı öderdi. Komuta katı veya hediye içinse, bu durumu ikmal binbaşı Tanju Türk'e bildirirdik. Eşyaların şahsi mi komuta katına mı alındığı yönündeki denetim ise yine bizzat Füsun Erdil tarafından yapılırdı. Köşkün mal sorumlusu bendim ama bunları ayırma yetkim yoktu. Beymen mağazasından alınan kristal vazoyu ise paketle teslimat yapıldığı için hatırlamıyorum."
Duruşmada Günova'nın hazırlık soruşturması aşamasındaki ifadesi de okundu. İfadede, "Diğer kuvvet komutanlarının olduğu gibi Erdil'in de mutfak masrafını devlet karşılıyordu" açıklaması yer aldı.
Füsun Erdil'in, vazo dosyası, İlhami Erdil'in yargılandığı davadan ayrılarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne gönderilmişti. İddianameye göre Füsun Erdil, Beymen'den kristal vazo aldı. Bilsan Billuriye isimli firma, vazonun bedeli olan 3 milyar 117 milyon lirayı Beymen'e ödedi. Daha sonra Bilsan Billuriye, vazo için 6 milyar 992 milyonluk fatura düzenledi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Satın Alma Komisyonu parayı Bilsan'a ödedi.


    http://www.radikal.com.tr/7493487493480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.