7 Temmuz'da Yedikule'de

'Dünyanın 7 kentinde, 7 Temmuz'da 7 konser' diye yola çıkmışlardı. Listeye İstanbul ve Hamburg da katıldı. Küresel ısınmaya dikkat çekmek için düzenlenen 'Live Earth' (Dünyayı Yaşat) konser zincirine...

İSTANBUL - 'Dünyanın 7 kentinde, 7 Temmuz'da 7 konser' diye yola çıkmışlardı. Listeye İstanbul ve Hamburg da katıldı. Küresel ısınmaya dikkat çekmek için düzenlenen 'Live Earth' (Dünyayı Yaşat) konser zincirine İstanbul'un da dahil olduğu, kampanyanın öncüsü, İklim Koruma Vakfı Başkanı ve eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore tarafından dünyaya ilan edildi.
Dünya çapında 2 milyar kişinin izlemesi beklenen konserle ilgili olarak Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısına katılan Gore, "Türkiye dünyada mücevher güzelliğinde bir ülke. Bu nedenle konser merkezleri içinde dokuzuncu ülke olarak seçildi" dedi.
'Live Earth' konserleri, 7 Temmuz 2007 tarihinde, Londra, New York, Tokyo, Şanghay, Johannesburg, Sydney, Rio de Janeiro, Hamburg ve İstanbul Yedikule'de düzenlenecek. Antarktika ve Kyoto gibi pek çok yere canlı bağlantının kurulacağı etkinlik sırasında 150 dünya televizyonunun gözü Yedikule'ye çevrilecek.
'Uygunsuz Gerçek' adlı belgeseliyle iki Oscar kazanan Gore, konserlerle tüm dünyaya hem SOS mesajı verileceğini hem de çözüm yollarının duyurulacağını belirterek şöyle konuştu:
"Karbondioksit gözle görünmez, kokusuzdur, tatsızdır. Bu nedenle aklımıza da gelmiyor. Oysa küresel ısınmayı o kadar artırdı ki, dünya giderek dramatik bir şekilde ısınıyor. Dünyanın ateşi çıkıyor. Bir Afrika özdeyişi vardır. 'Çabuk gitmek istiyorsan yalnız git. Uzağa gitmek istiyorsan birlikte git.' Biz uzağa gitmek zorundayız. Biz hem çabuk hem de uzağa gitmek zorundayız."
Patriği Grönland'a çağırdı
Al Gore, dün Çırağan'daki basın toplantısından önce Fener Rum Patrikhanesi'ne giderek, çevreci mesajları nedeniyle 'Yeşil Patrik' olarak da anılan Bartholomeos'u ziyaret etti. "Ziyaretimde hiçbir şey burayı ziyaret kadar önemli olamaz. 'Yeşil Patriği' ziyaretten onur duyuyorum" diyen Gore, Bartholomeos'u ekim ayında Grönland'da düzenlenecek uluslararası çevre sempozyumuna davet etti. Patrikhane içindeki Aya Yorgi Katedrali'ne giderek mum yakan Gore, Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmeden önce zincire vurulup kırbaçlandığına inanılan mermer kolonun parçası önünde bir süre dua etti.Biletler haftaya piyasada
  • Dokuz kentteki Live E-arth konserlerine, Madonna, Red Hot Chilli Peppers, Bon Jovi gibi dünyaca ünlü 100 isim katılıyor. Yedikule'deki konserin biletleri pazartesi piyasada. Ama katılacakların isimleri henüz netleşmedi.
  • Türkiye'de konserin organizatörü Purple Concerts.
  • Konsere sanatçıları getiren uçaklarda özel yakıt kullanılacak. Sahnede enerji tasarruflu LED'lerle aydınlatma sağlanacak. Sanatçıların kaldığı otellerdeki ampuller tasarruflu ampullerle değiştirilecek. Organizasyonda hibrid araçlar ve güneş enerjisiyle çalışan iki tekne kullanmayı düşünüyoruz.
    Jeneratörler biyodizelle çalışacak. Konser elektriğinin sağlanması için bir rüzgâr türbini projesi bile var.