7 YTL yevmiye uğruna öldüler

Kazada tarım işçilerine çarpan kamyonun sürücüsü de hayatını kaybetti.


15 tarım işçisi daha...

Şanlıurfa'da 28 tarım işçisi, tarlalarda çalışmak için bir kamyonete doluştu. Günde 7-10 YTL kazanan anneleriyle çapa sallayan çocukların gülüşü, bir kamyonun çarpmasıyla kesildi. Şarampole yuvarlanan kamyonette 15 tarım işçisi can verdi.

ŞANLIURFA - Kamyonet, minibüs, traktörlerle balık istifi dizilirek taşınan tarım işçileri yollarda hayatını kaybetmeye devam ediyor. Şanlıurfa'da tarım işçilerini taşıyan kamyonete kamyon çarpttı. Şarampole yuvarlanan iki araçta 15'i tarım işçisi 16 kişi yaşamını yitirdi, 15 kişi de yaralandı. Yaralılardan dördü ağır. Kazanın meydana geldiği kavşağın 300 metre ilerisinde trafik ekipleri, tarım işçilerinin kamyon, kamyonet ve traktör kasalarında taşınmalarını önlemek amacıyla denetim yapıyordu.
Cezalar kesiliyor ama
Sivas'ta 7 Ağustos'ta tarım işçilerini taşıyan bir minibüsle kamyonun çarpışması sonucu 24 kişinin ölmesinden sonra hemen hemen her gün aynı tür kaza haberleri geldi. Şanlıurfa'da tarım işçileri, saat 05.30-06.00 sıralarında evlerinden alınıp, değişik uzaklıklardaki tarlalara giderek saat 15.00-16.00'ya kadar çalışıyor. Bunun karşılığında 7-10 YTL yevmiye alan işçiler genelikle bir aracın kasasında balık istifi dizilerek çalışmaya götürülüyor. İçişleri Bakanlığı Sivas'taki kazadan sonra bir genelge yayımlayarak fazla yolcu taşıyan araç şoförlerinin cezalandırılmasını istedi. Şanlıurfa'da, son üç ayda 234 sürücüye ceza kesildi, bu araçlardan 27'si trafikten men edildi. Ancak verilen cezalar araçlarda fazla yolcu taşıyan şoförleri durdurmadı.
Çoğu kadın ve çocuk
Dün de Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde tarlada çalışacak çocuk ve kadınlardan oluşan 28 tarım işçisi, Karşıyaka Mahallesi'nden Abit Keskin'in kullandığı kamyonetin kasasına bindi. 45 kilometre uzaklıktaki Akçakale'ye doğru yola kamyonete, Şanlıurfa-Mardin karayolunda Bedrettin Tekin'in kullandığı mercimek ve pirinç yüklü kamyon yandan çarptı. Çarpışma sonrası beş metre sürüklenerek, yaya kaldırımından şarampole devrilen her iki araç hurdaya döndü, kamyonetin kasasındaki tarım işçileri yola savruldu.
Kamyon kırmızıda geçmiş
Görgü tanıkları, kamyon şoförünün uyuduğunu, kavşakta kırmızı ışıkta geçtiğini söyledi. Kazada kamyon şoförü Bedrettin Tekin ile tarım işçilerinden Fadime Sadak, Fatma Sadak, Emine Başak, Fatma Kaya, Aysel Demir, Sabiha Demir, Fatma Tomurcuk, Emine Çiftçi, Aliye Subay, Fatma Subay, Sara Aladağ, Emine Erkaçmaz ve Emine Adak ile kimlikleri belirlenemeyen iki tarım işçisi yaşamını yitirdi. Kazada, kamyon şoförünün yanında oturan kızı Selma Tekin, kamyonet sürücüsü Keskin ve 13 tarım işçisi yaralandı. Kazanın meydana geldiği kavşağın yaklaşık 300 metre ilerisinde trafik ekipleri, tarım işçilerinin kamyon, kamyonet ve traktör kasalarında taşınmalarını önlemek amacıyla denetim yapıyordu. Kaza olmasaydı büyük ihtimalle işçiler kamyonetten indirilecekti. Aileleri, Aysel Demir, Sabiha Demir ve Emine Çiftçi'nin tabutlarını kamyonet kasasına koydu. Kamyonet kasasında ölüme giden tarım işçileri, son yolculuğuna yine kamyonet kasasında gitti.
'İşçiler sesini çıkaramıyor'
Tarım işçilerinin oturduğu Karşıyaka Mahallesi'ni kaza sonrası acı büyüktü. İşçi yakınlarından Mehmet Çalış şöyle konuştu: "Sabah, bu insanlar birkaç kuruş kazanmak için yola çıktı. Burada herkes komşu, her evden iki-üç ölü var. Bir kamyona 50 kişi bindiriliyor. Ekmek parası için işçiler de sesini çıkaramıyor."