70 yaşındaki jandarma er rekor kırmayı hedeflemiş

70 yaşındaki jandarma er rekor kırmayı hedeflemiş
70 yaşındaki jandarma er rekor kırmayı hedeflemiş

Vatansever en yaşlı askerdi.

YALOVA - Çankırı’da askerlik yaparken solunum yetmezliği nedeniyle tezkeresine 3 ay kala vefat eden 70 yaşındaki Ahmet Vatansever kızlarına, askerlik sonunda Guiness Rekorlar Kitabı’na gireceğini söylemiş.
Ahmet Vatansever’in kızı Hülya Coşgün, babasının, askere gittiğini torunlarından sakladığını belirterek, “O yaşta askere gitmek önceleri kendine tuhaf geldiği için askere gideceğini saklamak istemişti” dedi. Babasının “2-3 ay yaparım daha sonra da gelirim” şeklinde konuştuğunu anlatan Coşgün, “Daha sonra orada çok mutlu oldu. Gönüllü olarak askerde kaldı. Askere gideceğini ilk bana söyledi. ’Tezkerem geldi, ben askere gidiyorum’ dedi” şeklinde konuştu. Babasının zaman geçtikçe askerliğinin bitmesini istemediğini vurgulayan Coşgün, şunları söyledi:
“Hafta sonları sürekli olarak çarşıya çıkıyordu. Telefonla görüşüyorduk. Çok mutlu olduğunu, askerliğinin bitmemesini istediğini söylüyordu. Bir de kendisiyle ilgilenildiğini ve askerlik sonunda kendisini Guiness Rekorlar Kitabı’na çıkaracaklarını söylemişti” dedi. Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığında jandarma er olarak askerlik görevini yerine getiren Vatansever, tezkeresine 3 ay kala solunum yolu rahatsızlığından dolayı yaşamını yitirmişti. İki çocuk ve dört torun sahibi Ahmet Vatansever, “En yaşlı asker” olduğu için ödül almıştı. (dha)